| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kasa na 4 miesiące

Kasa na 4 miesiące

Projekt rozporządzenia rozszerza katalog firm, które muszą zainstalować kasy bez względu na wysokość osiągniętych obrotów.

Jeszcze krócej będzie używał kasy taksówkarz, który postanowi rozpocząć działalność w grudniu. W styczniu będzie mógł zrezygnować z urządzenia. Pieniędzy za kasę raczej nikt mu nie zwróci. Poza tym nie wiadomo, czy fiskus nie zażąda zwrotu ulgi, na którą można liczyć przy zakupie kasy.

Także Piotr Jaworski z Krajowej Izby Gospodarczej nie widzi sensu nakazywania instalacji kas fiskalnych w sytuacji, gdy od 1 stycznia podatnicy, których obroty nie przekroczą 35 tys. euro, będą mogli przejść na zryczałtowany VAT.

– Z oceną wstrzymałbym się do czasu, gdy resort finansów przedstawi ostateczne rozwiązania dotyczące ryczałtu w VAT. Być może wtedy rozporządzenie trzeba będzie zmienić – mówi Piotr Jaworski.

Ewidencja nie dla wszystkich

Według Małgorzaty Gęsikowkiej, dyrektora generalnego Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, obciążanie przedsiębiorców zarejestrowanych i handlujących legalnie nie jest metodą na walkę z szarą strefą.

– Takie posunięcie Ministerstwa Finansów może pchnąć ich w szarą czy nawet czarną strefę. Poza tym nie rozumiem, dlaczego resort stosuje wybiórczą metodę wprowadzania kas fiskalnych. Dlaczego nie interesują go obroty nauczycieli udzielających korepetycji czy lekarze – mówi dyrektor Gęsikowska.

Także Konfederacja Pracodawców Polskich ostrzega, że plany Ministerstwa Finansów mogą sprawić, że obszar szarej strefy rozszerzy się. Wielu osób, które prowadzą sprzedaż sezonową lub o niedużym wymiarze, nie będzie stać na zakup kasy fiskalnej – uważa KPP. Organizacja deklaruje poparcie dla walki z nadużyciami, ale nie kosztem małych, jednorodzinnych firm, płacących regularnie podatki.

Ministerstwo Finansów uspokaja, że koszty zakupu kasy nie będą duże. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości poświęconego funkcjonowaniu systemu podatkowego w małych i średnich przedsiębiorstwach wiceminister Mirosław Barszcz powiedział, że planowane jest wprowadzenie 95-proc. zwrotu kosztów zakupu kasy fiskalnej. Nie wiadomo jednak, jakie rozwiązanie zostanie ostatecznie wprowadzone. Wcześniej była mowa, że maksymalny zwrot kosztów nie powinien przekroczyć 600 zł.

Inne zwolnienia zostają

Większość przepisów projektu rozporządzenia jest analogiczna do dotychczas obowiązujących. Praktycznie nie planuje się zmian do załącznika do rozporządzenia, w którym wymienione są rodzaje działalności zwolnionych z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Nadal więc, bez względu na wysokość obrotu, kas nie będą musiały instalować firmy zajmujące się rekrutacją pracowników i pozyskiwaniem personelu, świadczące usługi detektywistyczne i ochroniarskie czy też zajmujące się działalnością edukacyjną. Także przedsiębiorstwa prowadzące sprzedaż przy użyciu automatów do końca 2006 r. nie muszą obawiać się, że będą zmuszone do zakupu kas rejestrujących. Wyłączenie to nie dotyczy jednak niektórych towarów – w szczególności nie obejmuje ono sprzedaży paliw.

Dla wielu małych firm ważne jest pozostawienie zwolnienia z obowiązku posiadania kas w przypadku świadczenia usług na rzecz osób fizycznych, jeśli każda transakcja jest dokumentowana fakturą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał, Konrad Piłat

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »