| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gdzie ginie prąd z polskich sieci

Gdzie ginie prąd z polskich sieci

Przez kradzieże i problemy techniczne polskie sieci energetyczne tracą najwięcej prądu w Europie

NIK zbadał 17 polskich firm energetycznych. W 2002 r. straciły one energię elektryczną wartą 1,5 mld złotych. To prawie 9 proc. prądu w całych polskich sieciach! Kontrola ujawniła 26 tys. przypadków kradzieży prądu, ale tylko co czwarta trafiła na policję. Część firm w ogóle nie interesuje się, dlaczego traci prąd. Nie robi nic, żeby ograniczyć straty, a rekompensuje je, podnosząc ceny klientom. - Z naszych comiesięcznych opłat za prąd od 4 do 6 złotych idzie na pokrycie nieuzasadnionych strat energii - twierdzi Andrzej Myrta, dyrektor wrocławskiej delegatury NIK, która koordynowała kontrolę. Izba stwierdziła też, że niektóre zakłady energetyczne nielegalnie zawyżają ceny prądu. W efekcie od swoich klientów nielegalnie pobrały przeszło 66 milionów złotych.


Izba zwróciła też uwagę na to, że skontrolowane zakłady nie przykładają się do windykacji długów, choć mogłyby w ten sposób odzyskać 26 milionów złotych. Najwięcej stracono na interesach z firmami windykacyjnymi. W czterech przypadkach NIK zawiadomił prokuratury. Chodzi o zakłady energetyczne w Skarżysku-Kamiennej, Elblągu, Będzinie i Wałbrzychu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK