REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chlebowski spotka się z Gilowską w sprawie budżetu

REKLAMA

Poseł Zbigniew Chlebowski, odpowiedzialny w PO za sprawy finansów publicznych, ma spotkać się w poniedziałek po południu z wicepremier i minister finansów Zytą Gilowską. Rozmowa ma dotyczyć poprawek do projektu budżetu na 2006 rok. Głosowanie nad budżetem zaplanowano w Sejmie na wtorek.
"Mam dzisiaj późnym popołudniem zamiar rozmawiać (z Zytą Gilowską). Jesteśmy umówieni na spotkanie" - powiedział Chlebowski.

Na pytanie, czy jego rozmowa z Gilowską może jeszcze coś zmienić w krytycznym podejściu rządu i PiS do poprawek zgłoszonych do projektu budżetu przez Platformę, Chlebowski odparł, że w to wątpi. "Dlatego, że kiedy słuchałem dziś premiera i Jarosława Kaczyńskiego, to nie sądzę, żeby była jakakolwiek wola rozmowy na temat tych poprawek" - powiedział poseł PO.

Podkreślił, że ostateczne stanowisko w sprawie budżetu Platforma uzależnia od przyjęcia swych poprawek dotyczących oszczędności w szeroko rozumianej administracji publicznej - np. w budżetach wojewodów i innych instytucji władzy państwowej.

"Wbrew temu, co politycy PiS powtarzają, te poprawki wcale nie demolują jakiejkolwiek instytucji. Te poprawki są natury symbolicznej. W budżetach wojewodów chcemy zaoszczędzić "zaledwie" 140 mln zł, to przy zadaniach, które te urzędy realizują, a na które będzie 15 mld zł, są to naprawdę skromne oszczędności" - powiedział Chlebowski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej m.in., że Prawo i Sprawiedliwość nie bierze pod uwagę głosowania przeciwko własnemu budżetowi. Dodał jednak, że jeżeli budżet zostanie "całkowicie zdemolowany, to będziemy musieli się zastanawiać".

W tym kontekście mówił o poprawkach typu: zabrać 100 mln zł Komendzie Głównej Policji, co - podkreślił - osłabiłoby walkę z przestępczością zorganizowaną. Odnosząc się do tej wypowiedzi, Chlebowski powiedział, że przykro mu, iż prezes PiS "nie przeczytał sprawozdania Komisji Finansów Publicznych z prac nad projektem budżetu". W tym sprawozdaniu - podkreślił - nie ma żadnej poprawki PO odbierającej 100 mln zł Komendzie Głównej Policji.

Zdaniem Chlebowskiego, poprawki zgłoszone przez PO do projektu budżetu, to próba rozpoczęcia "prawdziwej reformy finansów publicznych i wprowadzenia "taniego państwa" ". "W 90 proc. o tych poprawkach mówił jeszcze pół roku temu obecny premier. Mnie dzisiaj stanowisko polityków PiS bardzo mocno dziwi" - powiedział poseł PO.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA