| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eksporterzy ciągną gospodarkę

Eksporterzy ciągną gospodarkę

Ubiegły rok był dobry dla przemysłu i budownictwa. W tym roku gospodarka będzie nadal przyspieszać. W całym 2005 roku produkcja przemysłowa zwiększyła się o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a w grudniu była o 9,2 proc. większa niż przed rokiem.

Wzrost sprzedaży w przemyśle był więc przyzwoity, choć wyraźnie mniejszy niż w 2004 roku, ale wówczas aktywność przedsiębiorstw gwałtownie pobudzało wejście Polski do Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku najszybciej rosła produkcja w branżach, które najwięcej eksportują. Mocny złoty i duże wahania jego kursu nie przeszkodziły więc w ekspansji naszych firm na rynkach zagranicznych. Ponadto produkcję napędzała ulga remontowa, która zniknęła z początkiem tego roku.

Według GUS w 2005 roku produkcja budowlana była o 7,4 proc. większa niż w roku poprzednim po spadku o 0,9 proc. w 2004 roku.

Dobre wyniki przemysłu i budownictwa, poprawiające się z kwartału na kwartał, spowodowały, że przyspieszał również wzrost gospodarczy. Po wzroście PKB w I kwartale ubiegłego roku o 2,1 proc., w drugim o 2,8 proc., w trzecim o 3,7 proc. w kwartale czwartym tempo wzrostu gospodarczego mogło wynieść 4,2–4,6 proc. – szacują ekonomiści. Dlatego analitycy oczekują, że w 2005 roku wzrost PKB wyniósł 3,3–3,5 proc.

– Spodziewam się, że w tym roku utrzyma się dobry poziom produkcji. Może ona rosnąć w tempie 6–10 proc. – mówi Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska. Jego zdaniem, w pierwszym kwartale tempo wzrostu gospodarczego może być takie samo jak w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku i wynieść około 4,5 proc. Natomiast w drugim kwartale gospodarka może przyspieszyć do około 5 proc., ponieważ w wyniku waloryzacji emerytur i rent zwiększy się konsumpcja. W następnych kwartałach mocny złoty może hamować nieco wzrost eksportu i rozwój gospodarki.

– Ale w całym roku PKB może się zwiększyć o 4,5 proc. – podkreślił Jacek Wiśniewski. Ten sam poziom wzrostu PKB, bo wynoszący 4,4 proc., przewiduje Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.


Janusz K. Kowalski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »