reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KE nie niepokoi odrzucenie budżetu przez parlament

KE nie niepokoi odrzucenie budżetu przez parlament

Komisja Europejska ze spokojem przyjęła decyzję Parlamentu Europejskiego, który odrzucił w środę porozumienie budżetowe na lata 2007-2013 przyjęte w grudniu na szczycie unijnym,  domagając się zwiększenia wydatków UE.

"Liczymy na konstruktywne negocjacje i to, że porozumienie nastąpi tak szybko, jak jest to możliwe" - powiedział rzecznik komisarz ds. budżetu Dalii Grybauskaite, Robert Sołtyk. Zauważył, że takie samo stanowisko prezentuje Austria, która od 1 stycznia sprawuje przewodnictwo w UE.Komisja Europejska podkreśla, że decyzja PE jest normalnym etapem procedury przyjmowania unijnego budżetu i nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że eurodeputowani postanowili rozpocząć negocjacje odrzucając grudniowy kompromis szefów państw i rządów.Aby ów kompromis, zakładający wydatki w ciągu siedmiu lat w wysokości 862,4 mld euro, mógł wejść w życie, niezbędne jest tzw. porozumienie międzyinstytucjonalne z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. W czerwcu zeszłego roku PE postulował przyjęcie budżetu 2007-2013 na poziomie 975 mld euro.Przyjęcie w środę stanowiska, że grudniowy kompromis nie pozwala Unii Europejskiej na realizację jej ambicji, nie oznacza, że PE jest gotów definitywnie odrzucić budżet. W przyjętym raporcie eurodeputowani wyrażają gotowość do dalszych negocjacji, by zwiększyć wydatki UE o kilka miliardów.Spokojna jest także Austria, która jako kraj przewodniczący UE będzie prowadził negocjacje z parlamentem. "Parlament nie jest maszynką do klaskania. Byłbym zdziwiony, gdyby od razu przyjął budżet" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel.Schuessel wyraził jednak wątpliwość co do możliwości znacznego zwiększenia budżetu. Większe szanse dostrzegł natomiast w zwiększeniu jego elastyczności, np. w kwestii niewydawanych w danym roku pieniędzy, które obecnie na ogół wracają do budżetów narodowych.W Strasburgu i Brukseli panuje jednak przekonanie, że eurodeputowanym uda się nieco zwiększyć wydatki zwłaszcza w takich dziedzinach, jak polityka zagraniczna, programy edukacyjne oraz innowacyjność i badania. Sfery te najbardziej ucierpiały w wyniku cięć w stosunku do pierwotnej wersji projektu budżetu Komisji Europejskiej.Negocjacje w sprawie budżetu 2007-2013 rozpoczną się na dobre trójstronnym spotkaniem austriackiego przewodnictwa z PE i KE w Brukseli 23 stycznia. Dopiero 1 lutego Komisja Europejska ma przedstawić swoje stanowisko negocjacyjne. Strony liczą na zawarcie porozumienia na początku kwietnia.


reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama