| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KE nie niepokoi odrzucenie budżetu przez parlament

KE nie niepokoi odrzucenie budżetu przez parlament

Komisja Europejska ze spokojem przyjęła decyzję Parlamentu Europejskiego, który odrzucił w środę porozumienie budżetowe na lata 2007-2013 przyjęte w grudniu na szczycie unijnym,  domagając się zwiększenia wydatków UE.

"Liczymy na konstruktywne negocjacje i to, że porozumienie nastąpi tak szybko, jak jest to możliwe" - powiedział rzecznik komisarz ds. budżetu Dalii Grybauskaite, Robert Sołtyk. Zauważył, że takie samo stanowisko prezentuje Austria, która od 1 stycznia sprawuje przewodnictwo w UE.Komisja Europejska podkreśla, że decyzja PE jest normalnym etapem procedury przyjmowania unijnego budżetu i nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że eurodeputowani postanowili rozpocząć negocjacje odrzucając grudniowy kompromis szefów państw i rządów.Aby ów kompromis, zakładający wydatki w ciągu siedmiu lat w wysokości 862,4 mld euro, mógł wejść w życie, niezbędne jest tzw. porozumienie międzyinstytucjonalne z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. W czerwcu zeszłego roku PE postulował przyjęcie budżetu 2007-2013 na poziomie 975 mld euro.Przyjęcie w środę stanowiska, że grudniowy kompromis nie pozwala Unii Europejskiej na realizację jej ambicji, nie oznacza, że PE jest gotów definitywnie odrzucić budżet. W przyjętym raporcie eurodeputowani wyrażają gotowość do dalszych negocjacji, by zwiększyć wydatki UE o kilka miliardów.Spokojna jest także Austria, która jako kraj przewodniczący UE będzie prowadził negocjacje z parlamentem. "Parlament nie jest maszynką do klaskania. Byłbym zdziwiony, gdyby od razu przyjął budżet" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel.Schuessel wyraził jednak wątpliwość co do możliwości znacznego zwiększenia budżetu. Większe szanse dostrzegł natomiast w zwiększeniu jego elastyczności, np. w kwestii niewydawanych w danym roku pieniędzy, które obecnie na ogół wracają do budżetów narodowych.W Strasburgu i Brukseli panuje jednak przekonanie, że eurodeputowanym uda się nieco zwiększyć wydatki zwłaszcza w takich dziedzinach, jak polityka zagraniczna, programy edukacyjne oraz innowacyjność i badania. Sfery te najbardziej ucierpiały w wyniku cięć w stosunku do pierwotnej wersji projektu budżetu Komisji Europejskiej.Negocjacje w sprawie budżetu 2007-2013 rozpoczną się na dobre trójstronnym spotkaniem austriackiego przewodnictwa z PE i KE w Brukseli 23 stycznia. Dopiero 1 lutego Komisja Europejska ma przedstawić swoje stanowisko negocjacyjne. Strony liczą na zawarcie porozumienia na początku kwietnia.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »