REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KE nie niepokoi odrzucenie budżetu przez parlament

REKLAMA

Komisja Europejska ze spokojem przyjęła decyzję Parlamentu Europejskiego, który odrzucił w środę porozumienie budżetowe na lata 2007-2013 przyjęte w grudniu na szczycie unijnym,  domagając się zwiększenia wydatków UE.
"Liczymy na konstruktywne negocjacje i to, że porozumienie nastąpi tak szybko, jak jest to możliwe" - powiedział rzecznik komisarz ds. budżetu Dalii Grybauskaite, Robert Sołtyk. Zauważył, że takie samo stanowisko prezentuje Austria, która od 1 stycznia sprawuje przewodnictwo w UE.

Komisja Europejska podkreśla, że decyzja PE jest normalnym etapem procedury przyjmowania unijnego budżetu i nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że eurodeputowani postanowili rozpocząć negocjacje odrzucając grudniowy kompromis szefów państw i rządów.

Aby ów kompromis, zakładający wydatki w ciągu siedmiu lat w wysokości 862,4 mld euro, mógł wejść w życie, niezbędne jest tzw. porozumienie międzyinstytucjonalne z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. W czerwcu zeszłego roku PE postulował przyjęcie budżetu 2007-2013 na poziomie 975 mld euro.

Przyjęcie w środę stanowiska, że grudniowy kompromis nie pozwala Unii Europejskiej na realizację jej ambicji, nie oznacza, że PE jest gotów definitywnie odrzucić budżet. W przyjętym raporcie eurodeputowani wyrażają gotowość do dalszych negocjacji, by zwiększyć wydatki UE o kilka miliardów.

Spokojna jest także Austria, która jako kraj przewodniczący UE będzie prowadził negocjacje z parlamentem. "Parlament nie jest maszynką do klaskania. Byłbym zdziwiony, gdyby od razu przyjął budżet" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej kanclerz Austrii Wolfgang Schuessel.

Schuessel wyraził jednak wątpliwość co do możliwości znacznego zwiększenia budżetu. Większe szanse dostrzegł natomiast w zwiększeniu jego elastyczności, np. w kwestii niewydawanych w danym roku pieniędzy, które obecnie na ogół wracają do budżetów narodowych.

W Strasburgu i Brukseli panuje jednak przekonanie, że eurodeputowanym uda się nieco zwiększyć wydatki zwłaszcza w takich dziedzinach, jak polityka zagraniczna, programy edukacyjne oraz innowacyjność i badania. Sfery te najbardziej ucierpiały w wyniku cięć w stosunku do pierwotnej wersji projektu budżetu Komisji Europejskiej.

Negocjacje w sprawie budżetu 2007-2013 rozpoczną się na dobre trójstronnym spotkaniem austriackiego przewodnictwa z PE i KE w Brukseli 23 stycznia. Dopiero 1 lutego Komisja Europejska ma przedstawić swoje stanowisko negocjacyjne. Strony liczą na zawarcie porozumienia na początku kwietnia.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA