| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kredyty na cenzurowanym

Kredyty na cenzurowanym

Ponad połowa skarg, które trafiły w ubiegłym roku do arbitra bankowego, dotyczyła kredytów. Najwięcej skarg klienci banków składają w sprawie odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki i wysokości opłat przygotowawczych, które nie są zwracane. Są też wnioski dotyczące banków, które nie przyznały kredytu, a naraziły wnioskodawcę na koszty, np. wycenę nieruchomości.

– Jeśli na wstępnym etapie było wiadomo, że dana osoba nie ma zdolności kredytowej lub przedstawiony grunt nie nadaje się na zabezpieczenie kredytu, koszt jego wyceny powinien być zwrócony przez bank – wyjaśnia Katarzyna Marczyńska, arbiter bankowy.Pojawiły się skargi związane z ubezpieczeniami dodawanymi do kredytu.– Takich spraw będzie więcej, ponieważ klienci są coraz bardziej świadomi i nie chcą ubezpieczać kredytów, zwłaszcza krótkoterminowych – mówi Katarzyna Marczyńska.Zmalała natomiast liczba wniosków związanych z oprocentowaniem kredytów, bo klienci zwracają uwagę na obowiązkowo podawane przez banki rzeczywiste koszty kredytu.Z kolei banki uprościły regulaminy, zwłaszcza w przypadku lokat.– Wcześniej klienci wygrywali spory wynikające z niejasnych zapisów, ponieważ były one interpretowane na ich korzyść – dodaje Katarzyna Marczyńska.Przedmiotem postępowania przed arbitrem mogą być wyłącznie spory, których wartość nie przekracza 8 tys. zł, bez względu na kwotę kredytu czy umowy. Kierując wniosek do rozpatrzenia, trzeba wnieść opłatę w wysokości 50 zł (20 zł, gdy przedmiot sporu jest niższy niż 50 zł). W ubiegłym roku do arbitra bankowego wpłynęły 832 wnioski. Średnia wartość sporu wyniosła 3410 zł, a jeden wniosek był rozpatrywany przeciętnie 45 dni.Monika Krześniak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »