| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Chaos wokół firm małżonków

Chaos wokół firm małżonków

Małżonkowie, którzy pochopnie zdecydowali się na likwidację spółki małżeńskiej, mogą naprawić błąd i uniknąć negatywnych skutków. Wystarczy, że ponownie oboje zarejestrują działalność.

Od 1 stycznia 2006 r. nie ma już możliwości prowadzenia działalności gospodarczej zarejestrowanej na oboje małżonków. Do końca ubiegłego roku musieli oni podjąć decyzję o dalszej formie prowadzenia przedsiębiorstwa. W zależności jednak od podjętych przez nich ustaleń, czekają ich mniej lub bardziej dotkliwe konsekwencje podatkowe.

Jeśli małżonkowie w końcówce 2005 roku zdecydowali o likwidacji działalności gospodarczej lub zawarciu umowy spółki np. cywilnej lub jawnej, muszą się liczyć z tym, że czyhają na nich pułapki podatkowe. Najgorszym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o likwidacji działalności gospodarczej i powiadomienie o tym urzędu skarbowego. Wówczas właściciele firmy muszą sporządzić remanent likwidacyjny i zapłacić podatek. Ten błąd można jednak naprawić. Trzeba dokonać ponownego wpisu w gminie w ewidencji działalności gospodarczej, powiadomić urząd skarbowy o prowadzeniu działalności, złożyć NIP-3 i wybrać formę opodatkowania.
Brak niekorzystnych skutków podatkowych możliwy jest wówczas, jeśli małżonkowie nie podejmą decyzji o likwidacji działalności przez jednego z nich ani nie założą spółki cywilnej lub jawnej. Wówczas w podatku dochodowym, jak też w VAT nie powinno być dla nich żadnych konsekwencji.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »