REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy mogą liczyć na informacje

REKLAMA

Na terenie całego kraju działa blisko 130 punktów konsultacyjnych dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Mogą o­ni tam uzyskać informacje zarówno na temat prowadzenia działalności gospodarczej, jak i dostępnych instrumentów wsparcia.

Sieć punktów konsultacyjnych została utworzona w ramach Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Programy wdraża Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczosci na podstawie umowy z instytucją zarządzającą – Ministerstwem Gospodarki. Co rok odbywa się audyt poszczególnych punktów i po pozytywnej weryfikacji mogą one funkcjonować nadal. W drodze konkursów wyłaniane są też co roku nowe punkty konsultacyjne na terenie całego kraju.

Dla kogo
Pomoc w punktach konsultacyjnych uzyskać mogą mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki określone w definicji małych i średnich przedsiębiorstw. Bezpłatne usługi konsultacyjne przedsiębiorca uzyska, pod warunkiem że wartość usługi łącznie z wartością pomocy mu udzielonej we wszystkich formach i z różnych źródeł w okresie kolejnych 3 lat poprzedzających dzień świadczenia usługi nie przekracza równowartosci w złotych 100 tys. euro.

Jaka pomoc
W punktach konsultacyjnych przedsiębiorcy mogą uzyskać informacje na temat zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz o programach i formach wsparcia dla MSP. Chodzi głównie o pomoc w zakresie prawa, marketingu, finansów i podatków, ale również informacje na temat dostępnych programów pomocy, finansowanych z budżetu państwa, programu Phare, funduszy strukturalnych oraz zasad ubiegania się o dotacje. Przedsiębiorcy uzyskają też informacje o dostępnej na rynku ofercie finansowania zewnętrznego przez banki i inne instytucje finansowe. Takie jak np. firmy leasingowe, fundusze pożyczkowe, fundusze poręczeń kredytowych i kapitałowe.
Ponadto prowadzący działalność gospodarczą mogą liczyć na prezentacje i wyjaśnienie zasad przygotowywania wniosków o udzielenie wsparcia w ramach projektów pomocowych skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw ze środków budżetu państwa, ze środków Phare i innych funduszy. Chodzi przede wszystkim o informacje w zakresie zasad wypełnienia wniosku o dotacje oraz wyboru akredytowanego wykonawcy, w szczególności gdy istnieje konieczność porównania ofert. Konsultanci wyjaśnią przedsiębiorcy także warunki spełnienia kryteriów formalnych i administracyjnych obowiązujących przy ubieganiu się o wsparcie.

Informacja, nie doradztwo
Warto wiedzieć, że punkty konsultacyjne nie świadczą usług doradczych. Udzielają jedynie informacji. Nie wypełniają więc wniosków o wsparcie w ramach programów pomocowych. Przedsiębiorcy ubiegający się o dotacje na inwestycje mogą natomiast zgłosić się do punktu i tam razem z konsultantem, wypełniając tzw. listę sprawdzającą, mogą ocenić, czy ich pomysł kwalifikuje się do uzyskania wspomnianej pomocy.

Kto finansuje konsultacje
Działalność punktów konsultacyjnych jest współfinansowana z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej w ramach funduszy strukturalnych.

Podstawa prawna
Bezpłatne usługi informacyjne udzielane są na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 17 sierpnia 2004 r. w sprawie udzielania przez PARP pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi.
Katarzyna Rychter
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA