| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przed dyktatem banków można się obronić

Przed dyktatem banków można się obronić

W bankach będzie trudniej o nowy kredyt hipoteczny we frankach lub w euro. A dewizowi kredytobiorcy ze stażem mogą być poddawani presji na przewalutowanie długu na złote. W tym celu banki mogą wykorzystać różne, pozornie martwe, zapisy umów kredytowych.

Nadzór bankowy nie przychyli się do wniosku banków o zakaz udzielania walutowych kredytów hipotecznych osobom, które osiągają dochody wyłącznie w złotych. Jednak już wkrótce taki kredyt będzie uzyskać trudniej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma wziąć pod lupę wszystkie promocje kredytów walutowych. By uzyskać kredyt w euro lub we frankach, trzeba też będzie m.in. wykazać się 20- lub 30-proc. wkładem własnym.

Niewykluczone, że na cenzurowanym znajdą się walutowi kredytobiorcy ze stażem. Każda umowa o kredyt hipoteczny daje bankowi prawo stałego monitowania zdolności kredytowej dłużnika. A w przypadku jej utraty – prawo do rozwiązania umowy i w konsekwencji natychmiastowej spłaty reszty długu. Brak jasnych reguł, według których taka zdolność jest oceniana, umożliwia bankom sięgnięcie po pozornie martwe zapisy, by wyperswadować kredytobiorcy, że zmiana waluty kredytu leży w jego interesie. Obrona przed taką presją – choć trudna – jest jednak możliwa.


Ewa Usowicz, Monika Krześniak

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK