REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost gospodarczy nabiera tempa

REKLAMA

Gospodarka przyspiesza z kwartału na kwartał, inflacja może szybciej wrócić do celu 2,5 proc., a Rada Polityki Pieniężnej przy napiętym budżecie na 2006 rok będzie musiała obserwować poziom cen w gospodarce - uważa Dariusz Filar, członek RPP.
"Gospodarka stopniowo z kwartału na kwartał się rozpędza i bardzo ważne jest to, że zarówno okazało się, że dynamika konsumpcji prywatnej znacząco wzrosła w porównaniu z poprzednimi kwartałami, ale co również jest bardzo ważne, znacząco wzrosła dynamika inwestycji" - powiedział Filar w środę wieczorem w TVN24.

RPP na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe bez zmian i utrzymała łagodne nastawienie w polityce pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Podstawowa stopa NBP będzie zatem nadal na poziomie 4,5 proc.

Według prezesa NBP i członków RPP polska gospodarka przy historycznie niskich stopach procentowych jest w fazie ożywienia, a inflacja może szybciej niż się oczekuje wrócić do celu 2,5 proc.

"Jeżeli oczekiwaliśmy w świetle modelu, że wrócimy do celu na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2007 roku, a musimy zawsze patrzeć w przyszłość, to w tej chwili - biorąc pod uwagę, że zmieniły się prognozy cen ropy naftowej, mimo że bieżąca cena spada, prognozy utrzymują się na wysokim poziomie, musimy brać pod uwagę, że na poziomie inflacji 2,5 proc. będziemy wcześniej niż oczekiwaliśmy" - powiedział Filar.

W komunikacie po posiedzeniu RPP napisała, że najnowsze dane GUS potwierdzają ożywienie w polskiej gospodarce.

"Z naszego punktu widzenia bardzo ważne jest nie tylko to, że dane (o PKB w trzecim kwartale) są dobre, ale że zgadzają się z tym co wskazywały modele prognostyczne NBP. (...) W tych modelach trzeci kwartał roku bieżącego, w takiej postaci w jakiej ukazały go opublikowane wczoraj (we wtorek) dane, okazał się bardzo zbieżny z tym na co model wskazywał i w odniesieniu do najbliższej perspektywy i perspektywy za kilka kwartałów" - powiedział Filar.

"To co dzieje się w gospodarce jest zbieżne z tym czego oczekiwaliśmy w świetle instrumentów ekonometrycznych, którymi się posługujemy" - dodał członek RPP.

PKB wzrósł w trzecim kwartale 2005 roku o 3,7 proc. po wzroście o 2,8 proc. w drugim kwartale. Filar powtórzył za prezesem NBP, że podniesienie dochodów w autopoprawce do projektu budżetu na 2006 rok sprawi, że będzie to jeszcze bardziej napięty budżet niż ten przygotowany przez poprzedni rząd.

"Można spodziewać się, że kolejna opinia (o autopoprawce) będzie równie powściągliwa. (...) My będziemy patrzyli w jaki sposób będzie to wpływało na kształtowanie się cen w gospodarce" - powiedział Filar pytany o to co stanie się, jeśli okaże się, że dochody budżetu na przyszły rok są przeszacowane.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA