REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gospodarka w beciku

REKLAMA

Kazimierz Marcinkiewicz dotrzymuje słowa danego w swoim exposé.
Z projektów ustaw, które zaczynają coraz śmielej trafiać do laski marszałkowskiej, oraz zapowiedzi ministrów wyłania się obraz Polski jako państwa, którego budżet wyznaczają dwa bieguny: ekonomiczna rodzina i solidarna gospodarka. Przy czym, jeśli obraz ekonomicznej rodziny przybrał już wyraziste kontury, o tyle kształt solidarnej gospodarki rysuje się zaledwie kształtami wyrazistymi dla dalekowidzów.

Rodzina dostanie wsparcie. Szybko – spektakularne, w formie becikowego i wydłużonych urlopów. Perspektywicznie z mniej już oczywistą wizją spadku bezrobocia. Najpierw bowiem bezrobocie wzrośnie, gdy rząd zacznie wdrażać program oszczędnego państwa, ale potem powinno spadać, bo wzmocnione ekonomicznie rodziny zwiększą popyt na towary i usługi. Natomiast gospodarka będzie musiała solidarnie zapracować na nowe wydatki budżetu. Za 13 miesięcy taksowana będzie według nowych ustaw podatkowych – według reguł prostszych, ale raczej nie niższych stawek. Takie pewnie pojawią się w dalszej perspektywie.

REKLAMA

Wyłania się z tego obraz kraju, którego rząd zajmuje się głównie podpisywaniem rachunków z mniej lub bardziej odroczonymi terminami spłaty. Przy czym przekonanie, że będą one miały pokrycie, opiera na założeniu, że oszczędności na etaty, telefony i samochody w administracji rządowej dadzą oszczędności, zaś wzrost gospodarczy przyspieszy samo uproszczenie procedur gospodarczych i nadanie przejrzystości prawu podatkowemu.

REKLAMA

„Jeśli jednak rząd zajmie się najpierw wypłacaniem pieniędzy, to do zmian w podatkach – i to nawet tak kosmetycznych, jak zapowiadane – nie dojdzie nawet w 2007 r. Deklaracje obniżenia podatku trzeba będzie porzucić, gdyż jedynym sposobem ratunku dla budżetu okaże się zwiększenie obciążeń fiskalnych” – napisaliśmy w komentarzu „Ekonomia rodzina” po exposé premiera. Jak widać, nasze obawy bardzo szybko stają się ciałem.

Zbigniew Biskupski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA