Kategorie

Nie chcą audytu z ministerstwa

Dziś Trybunał Konstytucyjny może wydać wyrok w sprawie nowej ustawy o finansach publicznych. Chodzi o przepisy pozwalające ministrowi finansów kontrolować audyt wewnętrzny w najważniejszych instytucjach państwowych.
Od 1 stycznia 2006 r. minister finansów i główny inspektor audytu wewnętrznego mają sprawować nadzór nad audytem wewnętrznym m.in. w Trybunale Konstytucyjnym, Kancelarii Prezydenta, Sądzie Najwyższym, Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Kancelariach Sejmu i Senatu, Najwyższej Izbie Kontroli.

Nowe przepisy zaczęły wzbudzać kontrowersje już na etapie ich uchwalania. W dyskusję włączył się także Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Zaniepokojony zwrócił posłom uwagę na autonomię w zakresie budżetu, z której cieszy się m.in. TK. Nie oznacza to, że Trybunał nie podlega podstawowym regułom gospodarki finansowej, ale że instrumenty kontrolne powinny być ograniczone do niezbędnego minimum. Według prezesa TK, należało pozostawić obecne przepisy. Sejm przyjął nową ustawę o finansach publicznych, nie licząc się z krytycznymi opiniami.

Co budziło wątpliwości prezesa Trybunału:

• uzależnienie rozwiązywania i zmian w stosunku pracy audytora wewnętrznego od stanowiska głównego inspektora audytu wewnętrznego,
• bezpośrednie powiązanie działalności audytora wewnętrznego z GIAW,
• objęcie audytu wewnętrznego nie tylko obowiązującymi standardami działania i koordynacji, ale też indywidualnymi ocenami ze strony Ministerstwa Finansów,
• uprawnienia służb MF do kontroli w instytucjach niezależnych.

Sprzeciw prezydenta Prezydent skierował ustawę

do Trybunału Konstytucyjnego. Uznał, że nowe zasady audytu wewnętrznego stosowane wobec wszystkich instytucji, którym przysługuje autonomia budżetowa, są niezgodne z konstytucyjną zasadą podziału władz. Zastrzeżenia budzi zwłaszcza rozszerzenie uprawnień MF i podległego mu GIAW na organy sądownicze. Prezydent zwrócił uwagę, że kontroli Ministerstwa Finansów i GIAW nie podlega np. audyt w jednostkach samorządu terytorialnego.

Ważą się losy nowej ustawy o finansach publicznych
Reklama

Dziś Trybunał ma rozpoznać wniosek prezydenta. Zapowiada się interesująca rozprawa. Po pierwsze, chodzi w niej o przepisy, które bezpośrednio dotyczą Trybunału. Po drugie, prezes TK nie ukrywał, że jest przeciwny ich wprowadzeniu. Czy to oznacza, że wyrok jest przesądzony?

W Biurze Prasowym Trybunału Konstytucyjnego powiedziano nam, że przed rozprawą prezes Trybunału Marek Safjan nie będzie się na ten temat wypowiadał.

Sędzia NSA Janusz Drachal zwraca uwagę, że sporne przepisy wprowadzono bez konsultacji z organami, których dotyczą, np. NSA. – Nie będzie niezawisłości sądu bez ich niezależności – mówi sędzia.

Jego zdaniem nie ma obaw o nie obiektywne rozpatrzenie sprawy przez TK.

W rękach Trybunału

Jeżeli TK uzna, że kwestionowane przepisy są niezgodne z konstytucją i jednocześnie nierozerwalnie związane z innymi, to ustawa wróci do Sejmu. Nie będzie szans, by weszła w życie. TK może jednak ograniczyć się do orzeczenia o niezgodności z konstytucją kilku przepisów. W takim wypadku przyszłość ustawy o finansach publicznych ponownie znalazłaby się w rękach prezydenta. Będzie on mógł podpisać ustawę (po zasięgnięciu opinii marszałka Sejmu) z pominięciem zakwestionowanych przez TK przepisów lub zwrócić Sejmowi w celu usunięcia niezgodności. Zdaniem Ministerstwa Finansów, bardziej prawdopodobny jest ten drugi scenariusz, gdyż treści orzeczenia TK nie będzie można bezpośrednio wprowadzić do ustawy. To może oznaczać, że ustawa o finansach publicznych raczej nie wejdzie w życie 1 stycznia.


Marcin Musiał
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?