REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WWK spadł we wrześniu o 1,2 pkt.

REKLAMA

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł we wrześniu o 1,2 pkt - poinformowało w środę Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).
"Jak na razie nie widać, aby gospodarka miała w najbliższym czasie przyspieszyć. Raczej należy oczekiwać umiarkowanego wzrostu zbliżonego do tego, jaki obserwujemy od początku roku" - napisała w komentarzu do badania Maria Drozdowicz.

BIEC dodaje, że słaby popyt i wyższe koszty funkcjonowania przedsiębiorstw są głównymi przeszkodami przyspieszenia rozwoju gospodarki. Spośród ośmiu komponentów wskaźnika tylko dwa poprawiły się w ostatnim miesiącu, dwa pozostały na poziomie zbliżonym do notowań poprzednich, zaś cztery uległy pogorszeniu.

Według BIEC, głównie dzięki dobrym nastrojom panującym we wrześniu na warszawskim parkiecie wskaźnik wyprzedzający nie pogorszył się w jeszcze większym stopniu.

"Niestety październik przyniósł schłodzenie nastrojów wśród inwestorów, zaś niepewność co do polityki gospodarczej przyszłego rządu może pogłębić odpływ inwestorów i spadek notowań giełdowych" - napisano.

BIEC podkreśla, że już drugi miesiąc z rzędu słabnie tempo napływu zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych, a we wrześniu spadek ten był głębszy niż w sierpniu, choć w większym stopniu dotyczył zamówień krajowych niż tych przeznaczonych na eksport.

"Przy tak słabych zamówieniach nie należy spodziewać się wzrostu produkcji również w najbliższych miesiącach. Tym bardziej, że w magazynach producentów zaczynają odkładać się zapasy wyrobów gotowych. Ich wrześniowy wzrost nie był co prawda bardzo duży, ale stopniowy przyrost niesprzedanych towarów obserwujemy już od lipca bieżącego roku" - napisano w komentarzu.

BIEC dodał, że słaby popyt oraz rosnące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw powodują, że ich sytuacja finansowa ulega pogorszeniu.

"Nic nie zapowiada również, aby popyt krajowy mógł wpłynąć ożywczo na wzrost gospodarki. Wrześniowy znaczny spadek płac w ujęciu realnym przy niemal niezmienionym poziomie zatrudnienia świadczy o kurczącym się popycie wewnętrznym. Na jego wzrost nie wskazują również dane na temat zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Tempo przyrostu zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów uległo lekkiemu osłabieniu we wrześniu" - napisano.

BIEC podkreśla, że lokomotywą rozwoju pozostaje ciągle eksport, ale i ten staje się coraz trudniejszy. W raporcie napisano, że oczekiwania menedżerów przedsiębiorstw co do rozwoju gospodarki w najbliższym czasie uległy pogorszeniu i niepokoi pogarszająca się wydajność pracy.

"Przy słabych perspektywach na wzrost produkcji w najbliższym czasie, zagraża to redukcją pracowników w firmach, a to dodatkowo osłabiłoby popyt krajowy w przyszłości i wzmocniło problem bezrobocia" - dodano.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA