REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WPI bez istotnej zmiany, inflacja nadal niska

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych (CPI), nie zmienia istotnie swojej wartości, co oznacza, że inflacja powinna utrzymać się na niskim poziomie - podaje badający koniunkturę BIEC.
"Można się więc spodziewać, że w najbliższych miesiącach nie zagraża nam wzrost cen i inflacja powinna utrzymać się na niskim poziomie. Tempo wzrostu cen powróciło do poziomu z przełomu lat 2003/2004, a więc z okresu, kiedy nie oddziaływały jeszcze czynniki związane z późniejszą akcesją Polski do UE, zaś tempo rozwoju gospodarczego było zbliżone do tego, jakie gospodarka osiąga obecnie" - wynika z październikowego badania BIEC .

Zdecydowana większość składowych Wskaźnika Przyszłej Inflacji od kilku miesięcy nie działa ani w kierunku jej wzrostu, ani w kierunku spadku cen. W opinii BIEC, jeszcze przed miesiącem wydawało się, że pewnym zagrożeniem dla stabilności cen są rosnące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw.

"Jednak obecnie, pewnie częściowo za sprawą nieco silniejszego złotego wobec euro, działanie tego czynnika zmniejszyło się" - napisała Maria Drozdowicz w komentarzu do badania.

Koszty w przeliczeniu na jednego zatrudnionego już od dłuższego czasu nie zmieniają się istotnie, nie rosną, ale również od połowy ubiegłego roku nie spadają. Przedsiębiorcy starają się utrzymać płace pod kontrolą, ograniczając tym samym wzrost kosztów funkcjonowania swych firm.

Zgodnie w wynikami badania koszt w przeliczeniu na jednostkę wyrobu nieco wzrósł według ocen przedsiębiorców, jednak dane te dotyczą sierpnia br., a więc okresu bezpośrednio po kilkumiesięcznym osłabieniu wartości złotego.

Drozdowicz uważa, że w kolejnych miesiącach, jeśli płace będą wzrastały w umiarkowanym tempie, a na rynku surowców nie wydarzy się nic, co wpłynęłoby na gwałtowny ich wzrost, koszty funkcjonowania przedsiębiorstw powinny pozostać stabilne.

Umiarkowane są również nastroje menedżerów co do możliwości podnoszenia cen na oferowane przez nich wyroby. Od kilku miesięcy przedsiębiorcy są bardzo ostrożni w tym zakresie.

W ostatnim miesiącu blisko 5 proc. przedsiębiorstw podniosło ceny na swe wyroby, zaś prawie 15 proc. przedsiębiorstw ceny opuściło. Niewielkie wahania tych proporcji w poszczególnych miesiącach nie zmieniają ogólnej tendencji do stabilizacji cen producentów.

Ceny importu w czerwcu (ostatnie dostępne dane) powróciły do obserwowanego już od dłuższego czasu trendu spadkowego. Zaledwie dwumiesięczny i nieznaczny ich wzrost w kwietniu i maju br. związany był z okresowym spadkiem wartości złotego. Jednak obecnie silniejsza polska waluta wpływa na potanienie importu. BIEC odnotował, że nie wzrastają ceny usług i magazynowania.

Od początku roku uległy one nawet niewielkiej redukcji. Dynamiczny przyrost długu publicznego, obserwowany od początku roku, a w dłuższej perspektywie od połowy 2001 roku, jest obecnie jedynym zagrożeniem dla przyszłej stabilności cen.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA