REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Im więcej zapłacą, tym mniej zatrudnią

REKLAMA

Według pracodawców główne powody złej sytuacji na rynku pracy to stale wysokie koszty pracy i mało elastyczne przepisy prawa pracy. W konsekwencji zdecydowanie sprzeciwiają się nowym rozwiązaniom, dzięki którym płaca minimalna będzie goniła przeciętne wynagrodzenie.
 Tak więc posłowie mimo protestów rządu, podnosząc płacę minimalną, przyczynili się do wzrostu bezrobocia?

Wpływ wysokości minimalnego wynagrodzenia na rynek pracy i gospodarkę jest ciągle przedmiotem badań i analiz. Trudno jednak wysnuć jednoznaczne wnioski. W opinii Jana Rutkowskiego, eksperta Banku Światowego, nie należy zbyt mocno wiązać poziomu bezrobocia z wysokością płacy minimalnej. Wyjątkiem może być sytuacja pracowników młodych i niewykwalifikowanych – zastrzega ekspert – takie osoby mogą być zbyt drogie dla pracodawców.

REKLAMA

REKLAMA

Teoretycznie nasza gospodarka wolnorynkowa rozwija się w podobnych warunkach, jak w Czechach i na Węgrzech. Tam także pracodawców państwo zobowiązało do wypłacania pracownikom płacy minimalnej. Co więcej, w ostatnich latach kraje te zdecydowały się na radykalną podwyżkę minimalnego wynagrodzenia. Ten ryzykowny eksperyment powiódł się i dzięki niemu poziom bezrobocia się obniżył.

Zdaniem prof. Mieczysława Kabaja, dzięki takiemu rozwiązaniu kraje te w przyszłości nie będą miały kłopotów z wykwalifikowanymi pracownikami. Ambitni nie będą widzieli szansy na rozwój i stabilizację rodzinną poza krajem. W Polsce niski poziom minimalnego wynagrodzenia motywuje do opuszczenia kraju – uważa prof. M. Kabaj.

Z kolei doświadczenia państw wchodzących w skład starej Unii Europejskiej pokazują, że zbyt wysoki poziom płacy minimalnej może przyczynić się do wzrostu bezrobocia. We Francji w latach 80. poziom płacy minimalnej wzrósł o ponad 33 proc., w konsekwencji pozom bezrobocia wzrósł z 6 do 12 proc. Okazało się m.in., że wzrost płacy minimalnej przyczynił się do wypchnięcia z rynku pracy kobiet o najniższych kwalifikacjach.

Oczywiście należy brać poprawkę na opinie pracodawców. W ich mniemaniu pracownik będzie zawsze zbyt drogi. Gdy jednak rachunek ekonomiczny pokaże, że zatrudnianie przestanie się opłacać, to pracodawcy w najlepszym razie nie będą przyjmować nowych, a w najgorszym – zaczną zwalniać starych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 
 Tomasz Zalewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA