REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WPI spadł do rekordowego poziomu

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych spadł do poziomu poniżej swojej ostatniej najniższej wartości z marca - podał badający koniunkturę BIEC.
"Tak więc w dalszym ciągu w gospodarce nie pojawia się zagrożenie wzrostu cen, choć drożejąca ropa naftowa, a wraz z nią wzrost kosztów produkcji i transportu będą mieć w najbliższych miesiącach decydujące znaczenie zarówno dla cen jak i dla wzrostu gospodarczego" - napisano w komentarzu.

Badający piszą, że zdecydowana większość składowych Wskaźnika Przyszłej Inflacji działa obecnie w kierunku ograniczania tempa wzrostu cen.

"Przedsiębiorcy wykazują dużą powściągliwość, jeśli chodzi o możliwości podnoszenia cen na swe wyroby. Jedynie 7 proc. producentów planuje wzrost cen w perspektywie najbliższych 3-4 miesięcy. Słaby jak do tej pory popyt, choć wykazuje pewne symptomy ożywienia, nakazuje producentom raczej redukować koszty i rezygnować z części zysków niż ponosić ryzyko ewentualnej utraty klientów z powodu zbyt wygórowanej ceny" - napisał BIEC.

Analitycy BIEC piszą, że o tym iż producenci szukają możliwości redukcji kosztów świadczą dane na temat kształtowania się tych wielkości w przeliczeniu na jednostkę produktu oraz w przeliczeniu na jednego zatrudnionego.

"W ostatnich miesiącach obie kategorie tych kosztów spadają. Koszt jednostkowy produktu spada już od jesieni ubiegłego roku, zaś jego tempo redukcji w pierwszym kwartale br. uległo wyraźnemu przyspieszeniu. Koszty w przeliczeniu na jednego zatrudnionego od początku bieżącego roku pozostawały na niemal niezmienionym poziomie. Zaś ostatnie, czerwcowe dane pokazują ich przyspieszoną redukcję i to w warunkach, gdy realne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zaczęły powoli wzrastać" - napisano w komentarzu.

BIEC pisze, że ceny importu w kwietniu (ostatnie dostępne dane) w niewielkim stopniu wzrosły. Jednak od ponad roku spadają systematycznie i to dość znacznym tempem.

"Ten ostatni wzrost cen nie powinien jak na razie doprowadzić do odwrócenia spadkowej tendencji, tym bardziej, że ceny importu w większym stopniu podążają za wartością euro niż za wartością dolara. W ostatnich kilku miesiącach złotówka nie straciła tak wiele w stosunku do europejskiej waluty, jak do wartości dolara. Najprawdopodobniej więc nie powinno to odbić się szczególnie mocno na cenach importu" - napisano w komentarzu.

Według BIEC makroekonomiczne podstawy rozwoju gospodarki w drugim półroczu wskazują na umacnianie się złotówki, choć zbliżające się wybory i niepewność co do ich wyniku mogą na chwilę osłabić naszą walutę. Zdaniem BIEC podobnie zachowują się ceny usług, transportu i magazynowania.

"W ostatnim czasie systematycznie spadały, zaś ich kwietniowy wzrost jest jak na razie bez znaczenia z punktu widzenia kształtowania się cen konsumpcyjnych w najbliższej przyszłości. Zdawać sobie jednak należy sprawę, że drożejąca ropa może istotnie zaważyć na tych cenach" - napisano w komentarzu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA