REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błąd czy brak wyobraźni?

REKLAMA

Tysiące podatników utracą wkrótce prawo korygowania VAT. Ustawodawca, poprawiając przepisy Ordynacji podatkowej, ograniczył jedno z podstawowych uprawnień, jakim jest możliwość poprawiania błędów.

REKLAMA

Podatnik nie będzie mógł zrobić korekty, nawet jeśli sam odkryje błąd i będzie chciał odzyskać nadpłacone pieniądze – twierdzą eksperci. Zakaz korygowania VAT brzmi absurdalnie, ale „poprawione” przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

REKLAMA

Załóżmy, że po 1 września w naszej firmie zjawia się kontrola podatkowa. Urząd skarbowy zajmuje się m.in. rozliczeniem VAT. Kontrolerom nie udaje się jednak znaleźć żadnych błędów i kontrola się kończy. Nie zostaje też wszczęte postępowanie podatkowe.

Wydawałoby się, że nie ma powodów do zmartwień. Niestety, to tylko pozory. Jeśli po jakimś czasie sami odkryjemy błąd w rozliczeniu VAT, którego w trakcie kontroli nie odkrył fiskus, nic nie będziemy mogli zrobić. Brzmi nieprawdopodobnie? Niestety, tak będzie.

Ustawodawca, poprawiając przepisy Ordynacji podatkowej, zafundował podatnikom VAT ograniczenie jednego z podstawowych uprawnień, jakim jest korygowanie podatku. Wszystko za sprawą nowego paragrafu, dodanego do znowelizowanych przepisów dotyczących korekty deklaracji.

Wynika z niego jednoznacznie zakaz korekty VAT po zakończeniu kontroli podatkowej. Podatnik może wprawdzie skorygować deklarację po zakończeniu postępowania podatkowego, ale co ma zrobić, jeśli takie postępowanie nie zostanie wszczęte, a w firmie została przeprowadzona kontrola podatkowa?

REKLAMA

Uregulowanie to godzi w jedno z podstawowych uprawnień podatników. To krok wstecz w stosunku do obowiązującej dziś regulacji – podkreślają eksperci. Zastosowanie nowego przepisu będzie prowadziło do paradoksalnych sytuacji, w których przeprowadzenie kontroli w VAT bez wydawania decyzji pozbawi podatnika możliwości odzyskania nadpłaconego podatku.

Specjalistom trudno uwierzyć, że zmiana podyktowana została wolą ustawodawcy, a nie przeoczeniem. Upraszczając przepisy dotyczące korekty deklaracji, ustawodawca wyszedł naprzeciw oczekiwaniom podatników.

Nie tylko przywrócono zasadę niekarania sankcjami karnymi skarbowymi podatników, którzy skutecznie skorygują swoje deklaracje, ale dodatkowo zagwarantowano im prawo do skorygowania deklaracji i zeznań w czasie między zakończeniem kontroli a wszczęciem postępowania podatkowego – o czym zresztą powinni zostać powiadomieni przez kontrolującego. Niestety, nie dotyczy to korekty deklaracji VAT. A wszystkiemu winien jeden niechlujny przepis.


Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA