reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Górną granicę akcyzy będzie określać ustawa

Górną granicę akcyzy będzie określać ustawa

Górną granicę akcyzy na olej opałowy będzie określać ustawa o podatku akcyzowym, do której w czwartek Sejm przyjął poprawki. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Ministrowi finansów będzie trudniej podwyższać akcyzę na olej opałowy bez wiedzy Sejmu.

Nowela wprowadza ustawowe określenie wysokości akcyzy na olej opałowy, gaz płynny i metan używany do napędu. Stawka akcyzy na olej opałowy została ustalona na 233 zł od 1.000 litrów, a na gaz płynny i metan używany do napędu - na 700 zł od tony.Minister finansów zachowa prawo do obniżania stawek akcyzy. Uchwalona w czerwcu ustawa jest reakcją na rozporządzenie ministra finansów z maja tego roku, podnoszące akcyzę na olej opałowy do poziomu akcyzy na olej napędowy.Minister finansów Mirosław Gronicki podpisał 30 maja rozporządzenie znacznie podwyższające akcyzę na olej opałowy i gaz płynny. Rozporządzenie to pod wpływem krytyki zostało wycofane. Sejm nie podzielił opinii Senatu, że ze względu na wycofanie rozporządzenia ministra finansów, ustawa może wejść w życie w późniejszym terminie, po zachowaniu 30 dni vacatio legis.W związku z tym ustawa wejdzie w życie w dniu ogłoszenia. Sejm poparł natomiast propozycję Senatu, by umożliwić stosowanie preferencyjnych stawek akcyzy wyłącznie do olejów opałowych i olejów napędowych używanych do celów opałowych.Posłowie podzielili opinię senatorów, że brak ustawowego określenia takich warunków prowadziłby do tego, że sprzedawcy nie musieliby liczyć się z obowiązkiem barwienia i znakowania paliw, ponieważ nie groziłoby im zastosowanie karnych stawek podatku. Karne stawki wynoszą od 1 tys. 800 zł do 2 tys. zł za tysiąc litrów gotowego wyrobu. Obecnie olej opałowy lekki opodatkowany jest stawką 233 zł za 1.000 litrów, a napędowy 1 tys. 99 zł za 1.000 litrów.Uchylone już rozporządzenie ministra finansów wprowadzało akcyzę w wysokości 1 tys. 28 zł za 1.000 litrów w przypadku obu typów olejów. Pozostałe rodzaje płynnego propan-butanu i innych gazów płynnych wykorzystywanych do ogrzewania miały być opodatkowane stawką 695 zł za tonę.W uzasadnieniu do ustawy napisano, że podwyższenie akcyzy spowoduje wzrost wydatków na olej opałowy w przeciętnej rodzinie przynajmniej o 1,5 tys. zł rocznie, ponieważ resort finansów nie wprowadził żadnych mechanizmów osłonowych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama