REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagrodzono "Złotą Setkę Samorządów" 2005

REKLAMA

Krynica Morska w woj. pomorskim i Płock to - według Centrum Badań Regionalnych - gmina i miasto, gdzie w okresie ostatnich trzech lat dokonano największych inwestycji w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca. We wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie po raz ósmy nagrodzono "Złotą Setkę Samorządów".
Na kryteria selekcji "Złotej Setki" składają się inwestycje dokonane w ciągu ostatnich trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. Aby znaleźć się wśród laureatów, gmina musi również przeznaczać na nie co najmniej 30 proc. swoich trzyletnich dochodów, a także utrzymać deficyt (bądź nadwyżkę) w granicach 25 proc. swojego bilansu rocznego. Wicemarszałek Senatu Kazimierz Kutz, zwracając się do nagrodzonych, powiedział, że w każdej miejscowości i samorządzie w Polsce "można wymyślić coś, czego nikt nie wymyślił".

"W każdym miejscu są ukryte skarby i możliwości. Skarby są w ziemi, a możliwości są w człowieku. W Polsce właśnie to rozwija się w sposób fenomenalny i niezwykły. Wy jesteście tego przykładem" - argumentował. Jego zdaniem, samorządowcy potrafią "odkryć i unaocznić wielkość polskich rąk, umysłów i wyobraźni".

Wicemarszałek Sejmu Donald Tusk, przemawiając do laureatów zaznaczył, że komplementy należą się im "bez dwóch zdań". "Wy jesteście szkołą prawdziwej polityki (...) Na poziomie samorządów nie ma miejsca i nie ma czasu na "mamienie" ludzi jakimiś fałszywymi obietnicami. Na poziomie samorządu odpowiedzialność jest nieporównywalnie większa, bo bardzo konkretna, łatwo sprawdzalna" - powiedział.

Wicemarszałek przyznał też, iż chciałby, aby posłowie i senatorowie byli "choćby w drobnym fragmencie" tak samo odpowiedzialni za "pieniądz publiczny" i za sposób jego wykorzystania, jak nagrodzona "Złota Setka Samorządów" 2005.

W rozmowie z dziennikarzami Tusk przyznał, że samorządowców, w porównaniu z parlamentarzystami, cechuje "dużo większa odpowiedzialność za pieniądze". "Na poziomie samorządów ludzie wiedzą, co z czego wynika, co za co można kupić i dlatego, to jest dużo lepsza szkoła polityki" - uważa Tusk.

Prezydent Płocka Mirosław Milewski powiedział, że jego miasto "stawia na inwestycje". "Zwiększyliśmy środki w budżecie miasta z 24 do 36 proc. Są to środki inwestycyjne wykorzystywane na infrastrukturę, na oświatę i na mieszkania" - wyjaśnił. Według niego, "rozwój miasta to inwestycje", zarówno krajowe, jak i zagraniczne.

Burmistrz Krynicy Morskiej Andrzej Stępień - miejscowości, która po raz drugi zajęła pierwsze miejsce w rankingu samorządów - pytany o receptę na osiągnięcie tak dobrego wyniku ocenił, że "wszystko jest możliwe i wszystko można osiągnąć, jeśli się bardzo, bardzo chce".
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA