reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nagrodzono "Złotą Setkę Samorządów" 2005

Nagrodzono "Złotą Setkę Samorządów" 2005

Krynica Morska w woj. pomorskim i Płock to - według Centrum Badań Regionalnych - gmina i miasto, gdzie w okresie ostatnich trzech lat dokonano największych inwestycji w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca. We wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie po raz ósmy nagrodzono "Złotą Setkę Samorządów".

Na kryteria selekcji "Złotej Setki" składają się

inwestycje

dokonane w ciągu ostatnich trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. Aby znaleźć się wśród laureatów,

gmina

musi również przeznaczać na nie co najmniej 30 proc. swoich trzyletnich dochodów, a także utrzymać deficyt (bądź nadwyżkę) w granicach 25 proc. swojego bilansu rocznego. Wicemarszałek Senatu Kazimierz Kutz, zwracając się do nagrodzonych, powiedział, że w każdej miejscowości i samorządzie w Polsce "można wymyślić coś, czego nikt nie wymyślił"."W każdym miejscu są ukryte skarby i możliwości. Skarby są w ziemi, a możliwości są w człowieku. W Polsce właśnie to rozwija się w sposób fenomenalny i niezwykły. Wy jesteście tego przykładem" - argumentował. Jego zdaniem, samorządowcy potrafią "odkryć i unaocznić wielkość polskich rąk, umysłów i wyobraźni".Wicemarszałek Sejmu Donald Tusk, przemawiając do laureatów zaznaczył, że komplementy należą się im "bez dwóch zdań". "Wy jesteście szkołą prawdziwej polityki (...) Na poziomie samorządów nie ma miejsca i nie ma czasu na "mamienie" ludzi jakimiś fałszywymi obietnicami. Na poziomie samorządu odpowiedzialność jest nieporównywalnie większa, bo bardzo konkretna, łatwo sprawdzalna" - powiedział.Wicemarszałek przyznał też, iż chciałby, aby posłowie i senatorowie byli "choćby w drobnym fragmencie" tak samo odpowiedzialni za "pieniądz publiczny" i za sposób jego wykorzystania, jak nagrodzona "Złota Setka Samorządów" 2005.W rozmowie z dziennikarzami Tusk przyznał, że samorządowców, w porównaniu z parlamentarzystami, cechuje "dużo większa odpowiedzialność za pieniądze". "Na poziomie samorządów ludzie wiedzą, co z czego wynika, co za co można kupić i dlatego, to jest dużo lepsza

szkoła

polityki" - uważa Tusk.Prezydent Płocka Mirosław Milewski powiedział, że jego

miasto

"stawia na inwestycje". "Zwiększyliśmy środki w budżecie miasta z 24 do 36 proc. Są to środki inwestycyjne wykorzystywane na infrastrukturę, na oświatę i na mieszkania" - wyjaśnił. Według niego, "rozwój miasta to inwestycje", zarówno krajowe, jak i zagraniczne.Burmistrz Krynicy Morskiej Andrzej Stępień - miejscowości, która po raz drugi zajęła pierwsze miejsce w rankingu samorządów - pytany o receptę na osiągnięcie tak dobrego wyniku ocenił, że "wszystko jest możliwe i wszystko można osiągnąć, jeśli się bardzo, bardzo chce".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama