REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zysk netto firm ubezpieczeniowych wzrósł do 1,4 mld zł

REKLAMA

Zysk netto towarzystw ubezpieczeniowych wzrósł w pierwszym kwartale 2005 roku o 70,7 proc. do 1,4 mld zł - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.
"Poprawa wyników finansowych ubezpieczycieli związana była m.in. z wyższą dynamiką przychodów niż kosztów, w tym znacznym wzrostem przypisu składki brutto w obu działach. Powodem tego wzrostu była zwiększona popularność ubezpieczeń na życie, ubezpieczeń kredytów, ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczeń osobowych" - napisał GUS w komunikacie.

W zakładach ubezpieczeń na życie zysk netto zwiększył się o 104 proc., i wyniósł 823 mln zł, a w zakładach ubezpieczeń majątkowych wzrósł o 38,9 proc., i wyniósł 585,6 mln zł. Składka przypisana brutto zebrana przez ubezpieczycieli ogółem w pierwszym kwartale 2005 roku wyniosła 7,8 mld zł i była o 9,4 proc. większa niż przed rokiem.

Składka ta w dziale prowadzącym ubezpieczenia na życie wzrosła o 14 proc., a w dziale prowadzącym ubezpieczenia majątkowe o 6,2 proc. W strukturze przypisu składki brutto sektora ubezpieczeń ogółem 43,5 proc. stanowiła składka zakładów ubezpieczeń na życie, a 56,5 proc. składka zakładów prowadzących ubezpieczenia majątkowe.

Firmy ubezpieczeniowe wypłaciły odszkodowania i świadczenia brutto na sumę 3,9 mld zł, co oznacza wzrost w skali roku o 7 proc. (w dziale ubezpieczeń na życie wzrost o 10,4 proc., a w dziale ubezpieczeń majątkowych o 4,2 proc.). Wynik techniczny wykazany przez ogół ubezpieczycieli w pierwszym kwartale 2005 roku wyniósł 1,21 mld zł wobec 518,7 mln zł w tym samym okresie 2004 roku.

Na wynik ten złożył się zysk techniczny wykazany przez 33 ubezpieczycieli (20 w ubezpieczeniach na życie i 13 w ubezpieczeniach majątkowych) oraz strata techniczna wykazana przez 35 ubezpieczycieli (odpowiednio 12 i 23). W ubezpieczeniach na życie wynik techniczny wyniósł 944,4 mln zł, a w ubezpieczeniach majątkowych 271,5 mln zł. Wartość aktywów zakładów ubezpieczeniowych na koniec marca 2005 roku wyniosła 81,4 mld zł i wzrosła o 4,6 proc. w stosunku do końca marca 2004 roku.

Aktywa ubezpieczycieli na życie wyniosły 47,5 mld zł (wzrost o 3,6 proc.), a w ubezpieczeniach majątkowych iápozostałych osobowych 34 mld zł (wzrost o 6 proc.). W strukturze aktywów największą pozycję stanowiły lokaty, których udział wyniósł 73,1 proc. W zakładach ubezpieczeń na życie lokaty stanowiły 65,8 proc. sumy aktywów, natomiast w zakładach ubezpieczeń majątkowych 83,4 proc.

Rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe stanowiły 72,3 proc. wartości pasywów ubezpieczycieli ogółem. Kapitały własne na koniec I kwartału 2005 roku wyniosły 20,4 mld zł i wzrosły o 11,6 proc. w stosunku do stanu z 31 marca 2004 roku (w zakładach ubezpieczeń na życie kapitały własne wzrosły o 13,2 proc., a majątkowych oá10,7 proc.).

Na koniec marca 2005 roku zezwolenie Ministra Finansów na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w Polsce miało 72 ubezpieczycieli wobec 76 przed rokiem, z czego 34 w dziale ubezpieczeń na życie oraz 38 w dziale ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA