REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nerwowo na rynku walutowym

REKLAMA

Po porannym silnym osłabieniu polska waluta odrobiła część strat, jednak na rynku nadal panuje nerwowa atmosfera.
W drugiej części dnia złoty wahał się w przedziale 4,19- 4,21 zł za euro. Dealerzy uważają, że niepokój na rynku walutowym to przede wszystkim efekt dużej deprecjacji węgierskiego forinta. Około 14.50 za euro trzeba było płacić 4,20 zł wobec 4,1923 zł na poniedziałkowym zamknięciu. Dolara wyceniano na 3,2280 zł w porównaniu do 3,2254 zł.

"Na rynku cały czas panuje zły sentyment, choć nie ma paniki. Widać, że przy poziomach 4,20-4,21 zł za euro są chętni do kupowania złotego" - ocenia Paweł Gajewski z WestLB.

Atmosferę na rynkach walutowych w całym regionie podgrzewają doniesienia z Węgier. Po dymisji ministra finansów Tibora Draskovicsa postrzeganego jako reformatora na rynku spekuluje się o przyszłości polityki fiskalnej Węgier. Narastają obawy przed jej rozluźnieniem, co powoduje silną deprecjację forinta.

We wtorkowe popołudnie euro kosztowało 250,26 forinta, co stanowiło nieznaczną poprawę wobec notowań z początku dnia. Wówczas to europejską walutę na węgierskim rynku wyceniano na 250,5 forinta. Był to najwyższy poziom od września 2004 roku.

"U nas dodatkowo jest jeszcze niepewność co do tego, co wydarzy się 5 maja w trakcie głosowania nad samorozwiązaniem Sejmu. Ciągle jest pytanie, czy rząd poda się do dymisji w przypadku, gdyby wniosek o samorozwiązanie został odrzucony" - powiedział Gajewski. "Poza tym jest jeszcze sprawa sprawa referendum w sprawie konstytucji unijnej. Jeżeli konstytucja poniesie porażkę we Francji, to może to stwarzać problemy na rynku i odbije się również na notowaniach złotego" - dodał Gajewski.

Zamieszanie na rynku walutowym nie przekłada się na razie na notowania obligacji. Około 15.00 rentowność dwuletnich papierów wynosiła 5,40 proc. wobec 5,41 proc. w poniedziałek, pięcioletnich 5,50 proc., czyli tyle co na poniedziałkowym zamknięciu, zaś dziesięcioletnich 5,51 proc. względem 5,49 proc. "Ruchy są kosmetyczne, osłabienie złotego nie wpływa na obligacje.

Większy ruch może być po danych, które GUS dziś opublikuje, oraz po jutrzejszym przetargu" - ocenia Krzysztof Mordes z Banku Millenniumm. GUS poda we wtorek o 16.00 dane o produkcji przemysłowej oraz o cenach produkcji w marcu. Ministerstwo Finansów zaoferuje na przetargu w środę 20 kwietnia obligacje PS0310 o wartości 2,5 mld zł.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA