REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mogą być podstawy do obniżki stóp w kwietniu

REKLAMA

Mogą być podstawy do obniżki przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na kwietniowym posiedzeniu po danych o inflacji w marcu, RPP będzie jednak brała pod uwagę także inne wskaźniki makro przy podejmowaniu decyzji - ocenia Mirosław Pietrewicz, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Można oczekiwać dalszego obniżenia stóp procentowych. Będziemy brać pod uwagę oczywiście nie tylko inflację, ale również dynamikę wynagrodzeń, popytu wewnętrznego i wzrostu gospodarczego. Mogą być podstawy do obniżenia stóp procentowych nawet w kwietniu" - powiedział Pietrewicz.

Większość ekonomistów spodziewa się redukcji stóp procentowych w kwietniu po zaskakująco dobrych danych o inflacji w marcu. Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 3,4 proc. w stosunku do marca 2004 roku, a w porównaniu z lutym 2005 roku ceny wzrosły o 0,1 proc. Prognozy rynkowe zawierały się w przedziale 3,3-3,7 proc. przy średniej prognoz 3,5 proc.

"To są bardzo dobre dane, które będą odnotowane przez ośrodki zagraniczne oceniające naszą gospodarkę. To świadczy o tym, że procesy inflacyjne w Polsce zostały zahamowane i prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia ze spadkiem inflacji już od kwietnia tego roku. Nie byłoby dziwne, gdyby poziom inflacji spadł do poniżej 1,5 proc. już na przełomie II i III kwartału 05 i utrzymał się w tych granicach do końca roku" - powiedział w piątek Pietrewicz.

Wypowiedzi Pietrewicza są zgodne ze stanowiskiem innego członka RPP Stanisława Nieckarza, który powiedział w czwartek, że korzystne perspektywy inflacji umożliwią Radzie Polityki Pieniężnej dalsze łagodzenie polityki monetarnej i RPP będzie musiała odpowiedzieć na kwietniowym posiedzeniu na pytanie o skalę i tempo redukcji stóp.

Jak powiedział Nieckarz "nie ma kwestii czy obniżać, tylko o ile, a to będzie rozstrzygnięte na najbliższym posiedzeniu RPP". Według niego wzrost cen w marcu o 3,4 proc. rdr nie jest zaskoczeniem, ale potwierdza utrzymywanie się spadkowej tendencji inflacji.

Zdaniem Nieckarza wszystko wskazuje na to, że środek celu inflacyjnego (2,5 proc.) zostanie osiągnięty w czerwcu, a nie jak zakładano w I kwartale 2006 roku. Natomiast w grudniu inflacja może znaleźć się w okolicach 1,5 proc., czyli w dolnym przedziale celu inflacyjnego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA