REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny e-handel

REKLAMA

Przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż za pośrednictwem internetu, musi udzielić konsumentom wielu rzetelnych i pełnych informacji. Jeśli tego nie zrobi, może zostać posądzony o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.
Taki wniosek nasuwa się m.in. w wyniku przeprowadzonej przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów akcji monitorowania pols
kich witryn internetowych. Sprawdzano przede wszystkim, czy strony internetowe zawierają informacje wymagane dla umów zawieranych na odległość, a także czy spełniają wymogi świadczenia usług drogą elektroniczną. UOKiK stwierdził m.in. nieprawidłowości na witrynie internetowej bydgoskiej Firmy Handlowej FENI sp. z o.o.
Urząd stwierdził, że na stronie internetowej spółki brakuje opisu czynności składających się na procedurę złożenia zamówienia nie określono też możliwości skorygowania błędnego zamówienia. Ponadto, spółka nie poinformowała konsumentów, czy ich dane będą przetwarzane, a jeśli tak – to w jakim celu.
Nie poinformowała również klientów, że prawo odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni to termin gwarantowany ustawowo, a nie, jak zapewniała spółka, dodatkowa „gwarancja satysfakcji z umowy”. Na stronie brakowało również pełnej informacji o sposobie składania reklamacji – dotyczyły one tylko reklamacji uszkodzeń przesyłki. Nie określono także sposobu rozstrzygania reklamacji i terminu odpowiedzi na reklamację. Spółka nie wskazała również sposobu utrwalania, zabezpieczania i udostępniania klientowi treści zawartej umowy. UOKiK uznał, że przedsiębiorca naruszył obowiązek udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji, co narusza zbiorowe interesy konsumentów.
Spółka została zobowiązana do usunięcia wszystkich nieprawidłowości w ciągu 6 tygodni od daty uprawomocnienia się decyzji prezesa UOKiK. Pełnomocnik FENI sp. z o.o. zapewnił, że spółka wprowadzi w tym czasie zmiany na swojej stronie internetowej.
Co trzeba sprawdzić przed zakupami w internecie:
• nazwę i adres sprzedawcy (nie tylko adres wirtualny, ale również geograficzny!),
• regulamin sprzedaży, warunki zakupu i dostawy,
• co kupujesz – czyli dokładne parametry produktu,
• walutę, w jakiej podano cenę (przy zakupach za granicą),
• całkowity koszt zakupu (razem z dostarczeniem towaru, podatkiem itd.),
• sposób zapłaty,
• w jakim terminie, i w jaki sposób można zwrócić towar.

Ewa Usowicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA