REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Importerzy niektórych towarów z USA otrzymają zwrot cła

REKLAMA

Importerzy niektórych towarów sprowadzonych w styczniu ze Stanów Zjednoczonych mogą liczyć na zwrot cła. Rada UE zawiesiła karne opłaty, które wprowadzono w odpowiedzi na amerykański system subsydiowania eksportu.
Obowiązujący przez kilka lat w USA mechanizm zwolnień podatkowych (tzw. Foreign Sales Corporation) w rzeczywistości był wartą ok. 4 mld dolarów rocznie pomocą, która miała zapewnić amerykańskim producentom opłacalność eksportu i utrzymanie miejsc pracy.
Światowa Organizacja Handlu na wniosek Wspólnot Europejskich niejednokrotnie stwierdzała, że amerykański system subsydiowania przedsiębiorstw handlu zagranicznego zapewnia im niedozwolone dopłaty. W następstwie tych decyzji WTO przyznała Unii prawo nałożenia dodatkowych ceł na produkty z USA. Wspólnota skorzystała z tej możliwości i w odpowiedzi na amerykańskie dopłaty 1 marca ubiegłego roku wprowadziła karne cła na szereg artykułów ze Stanów Zjednoczonych w tym elektronikę, kosmetyki oraz niektóre produkty rolne. Jednak tydzień temu dodatkowe cła zawieszono. Unia ma bowiem nadzieję, że decyzja ta przyczyni się do powodzenia prowadzonych przez Światową Organizację Handlu (WTO) negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi i wypróbowania ustanowionego w październiku ubiegłego roku przez Kongres mechanizmu przejściowego zawieszającego funkcjonowanie dopłat eksportowych. Co prawda system dopłat został uchylony, jednak z jego dobrodziejstw firmy amerykańskie mogą korzystać do końca 2006 r. Jeżeli podczas najbliższego panelu Światowa Organizacja Handlu stwierdzi, że ustanowiony przez Kongres USA mechanizm przejściowy jest jednak nieprawidłowy, Komisja dopuszcza przywrócenie karnych ceł wobec USA. Nie stanie się to jednak wcześniej niż 1 stycznia 2006 r.
Zdaniem rządu rozporządzenie Rady umożliwi m.in. tańszy import z USA sprzętu i podzespołów aparatury elektronicznej oraz perfum i kosmetyków. Natomiast w przypadku niektórych towarów rolnych uznanych przez Ministerstwo Rolnictwa za wrażliwe (mięso wieprzowe, niektóre przetwory spożywcze, soki owocowe oraz cukry i wyroby cukiernicze) przywróci stan wprowadzony przystąpieniem Polski do UE. Oznacza, to że import żywności z USA może ulec znacznemu zwiększeniu.
– W myśl poprzedniej regulacji, dodatkowa stawka celna kształtowała się rosnąco, począwszy od 5 proc. w marcu 2004 r. do 14 proc. w grudniu 2004 r. Teraz można się spodziewać, że ceny na produkty pochodzące z USA, dotychczas objęte powyższym reżimem prawnym, takie jak m.in.: zabawki, wyroby skórzane, papier i artykuły papiernicze, aparaturę do zapisu i odtwarzania obrazu i dźwięku, niektóre wyroby odzieżowe i obuwnicze, ulegną obniżeniu – ocenia Krzysztof Stefanowicz, menedżer z KPMG. Zwraca uwagę, że rozporządzenie zaczęło obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia tego roku, a nie 1 lutego, kiedy je opublikowano. Oznacza to, że importerzy towarów, którzy w styczniu zapłacili karne cło, mogą się teraz zwrócić o jego zwrot.
Zgodnie z przygotowaną przez Komisję Europejską informacją rozporządzenie może kosztować budżet Unii ok. 560 mln euro. W przypadku Polski uszczuplenie wpływów z ceł może wynieść ok. 5,6 mln euro.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA