| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Składki zapłacone w UE nie będą uwzględnione w Polsce

Składki zapłacone w UE nie będą uwzględnione w Polsce

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w obecnym brzmieniu nie przewiduje możliwości uwzględniania zapłaconych w państwach członkowskich UE składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w przypadku ustalania wysokości zaliczki na podatek dochodowy - uważają eksperci. Podkreślają, że przepis ten powoduje różnicowanie podatników wobec prawa.

Wiele wątpliwości wzbudzają kwestie związane z opodatkowaniem osób posiadających w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy i podlegających jednocześnie ubezpieczeniom społecznym w jednym z państw Unii Europejskiej.

Zgodnie z regulacjami unijnymi osoba wykonująca pracę na terytorium Wspólnoty może podlegać ustawodawstwu wyłącznie jednego państwa. Generalną zasadą jest podleganie ubezpieczeniom społecznym zgodnie z ustawodawstwem państwa, na terytorium którego praca jest wykonywana, bez względu na miejsce zamieszkania, siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy.

W przypadku opłacania składek ubezpieczeniowych w jednym z państw UE przez osoby posiadające w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, która wykonuje np. w Niemczech pracę na podstawie polskiej umowy o pracę powstaje pytanie o podstawę obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Ponadto zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obliczony podatek dochodowy w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zatem polska ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w obecnym brzmieniu nie przewiduje możliwości uwzględniania zapłaconych w państwach członkowskich Unii Europejskiej składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w przypadku ustalania wysokości zaliczki na podatek dochodowy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »