reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komisja sejmowa o nowelizacji ustaw o doradztwie podatkowym oraz rachunkowości

Komisja sejmowa o nowelizacji ustaw o doradztwie podatkowym oraz rachunkowości

Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała przyjęcie senackich poprawek w sprawie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym oraz ustawy o rachunkowości, które m.in. dają prawo osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe wypełniania wszystkich zeznań i deklaracji podatkowych.

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie opowiedzieli się za przyjęciem senackich poprawek do nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym oraz ustawy o rachunkowości. Podobnie jak ma to już miejsce od dłuższego czasu, najwięcej emocji wywołał przepis dający księgowym uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych prawo wypełniania wszystkich zeznań i deklaracji podatkowych, a nie tylko tych, które związane są z prowadzeniem tych ksiąg. Senat w swoich poprawkach zaproponował przywrócenie takiego przepisu. Za takim rozwiązaniem opowiadał się rząd w swoim projekcie. Jednak w czasie prac prowadzonych w Sejmie, sejmowa Komisja Finansów Publicznych rekomendowała posłom odrzucenie tej zmiany, co też Sejm uczynił.

W czasie dyskusji nad poprawkami Senatu, poseł Mieczysław Jedoń zgłosił propozycję odroczenia prac nad nimi i sporządzenie ekspertyzy w zakresie zgodności poprawek zgłoszonych przez Senat z konstytucją. Jednaka przedstawiciele Biura Legislacyjnego argumentowali, że poprawki te nie wykraczają poza materię ustawy uchwalonej przez Sejm. W świetle tych argumentów poseł M. Jedoń wycofał wniosek o wydanie ekspertyzy i komisja zarekomenduje Sejmowi przyjęcie kontrowersyjnej poprawki. Obecny podczas posiedzenia wiceminister finansów Jarosław Neneman powtórzył, że rząd od początku opowiadał się za przyznaniem prawa wypełniania deklaracji i zeznań podatkowych osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe.
W głosowaniu 34 posłów opowiedziało się za przyjęciem tej poprawki, głosujących przeciwko nie było, wstrzymało się 2 posłów.
Ostateczną decyzje w sprawie senackich poprawek podejmie teraz Sejm.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama