| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komisja sejmowa o nowelizacji ustaw o doradztwie podatkowym oraz rachunkowości

Komisja sejmowa o nowelizacji ustaw o doradztwie podatkowym oraz rachunkowości

Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała przyjęcie senackich poprawek w sprawie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym oraz ustawy o rachunkowości, które m.in. dają prawo osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe wypełniania wszystkich zeznań i deklaracji podatkowych.

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych posłowie opowiedzieli się za przyjęciem senackich poprawek do nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym oraz ustawy o rachunkowości. Podobnie jak ma to już miejsce od dłuższego czasu, najwięcej emocji wywołał przepis dający księgowym uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych prawo wypełniania wszystkich zeznań i deklaracji podatkowych, a nie tylko tych, które związane są z prowadzeniem tych ksiąg. Senat w swoich poprawkach zaproponował przywrócenie takiego przepisu. Za takim rozwiązaniem opowiadał się rząd w swoim projekcie. Jednak w czasie prac prowadzonych w Sejmie, sejmowa Komisja Finansów Publicznych rekomendowała posłom odrzucenie tej zmiany, co też Sejm uczynił.

W czasie dyskusji nad poprawkami Senatu, poseł Mieczysław Jedoń zgłosił propozycję odroczenia prac nad nimi i sporządzenie ekspertyzy w zakresie zgodności poprawek zgłoszonych przez Senat z konstytucją. Jednaka przedstawiciele Biura Legislacyjnego argumentowali, że poprawki te nie wykraczają poza materię ustawy uchwalonej przez Sejm. W świetle tych argumentów poseł M. Jedoń wycofał wniosek o wydanie ekspertyzy i komisja zarekomenduje Sejmowi przyjęcie kontrowersyjnej poprawki. Obecny podczas posiedzenia wiceminister finansów Jarosław Neneman powtórzył, że rząd od początku opowiadał się za przyznaniem prawa wypełniania deklaracji i zeznań podatkowych osobom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe.
W głosowaniu 34 posłów opowiedziało się za przyjęciem tej poprawki, głosujących przeciwko nie było, wstrzymało się 2 posłów.
Ostateczną decyzje w sprawie senackich poprawek podejmie teraz Sejm.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »