reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Poprawianie VAT

Poprawianie VAT

Sejmowa podkomisja zajmująca się poselskimi propozycjami nowelizacji ustawy o VAT zakończyła pracę. Zmiany zaakceptowane przez podkomisję powinny przyczynić się do poprawienia obecnej ustawy.

Celem wielu propozycji jest usunięcie wadliwie sformułowanych obecnych regulacji. Krytykowane są np. unormowania dotyczące podstawy opodatkowania w nabyciu wewnątrzwspólnotowym. – W obowiązującym stanie prawnym podstawa opodatkowania obejmuje wszelkie wydatki nabywcy związane z nabyciem towarów. Chodzi o art. 31 ust. 2 ustawy. Mówi się w nim, że podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności – zarówno podatkowe, jak i niepodatkowe. Podkomisja proponuje, żeby te inne należności ograniczyć tylko do należności publicznoprawnych. Z tego wynikałby wniosek, że jeżeli podatnik sprowadza z innego kraju Unii Europejskiej towar i sam poniesie koszty transportu, to kosztów tych nie będzie musiał dodawać do podstawy opodatkowania.


Zmieniony może zostać także przepis dotyczący rabatów udzielanych w nabyciu wewnątrzwspólnotowym, tak aby każdy legalny i prawnie dopuszczalny rabat zmniejszał podstawę opodatkowania.


Proponuje się też dokonanie zmiany dotyczącej dostawy wewnątrzwspólnotowej. Chodzi o usunięcie wymogu posiadania dowodu otrzymania towaru od nabywcy. Projekt nowelizacji przewiduje, że wystarczającą przesłanką do skorzystania z zerowego podatku będzie fakt posiadania przez podatnika tylko kopii faktury, specyfikacji, a także dokumentu spedytorskiego lub przewozowego.


Projekt ponadto przewiduje, że jeżeli podatnik nie będzie miał tych dokumentów (kopii faktury, specyfikacji, a także dokumentu spedytorskiego lub przewozowego), to niejako przejściowo zastosuje opodatkowanie stawką krajową. Jeżeli już otrzyma te dokumenty, to zastosuje stawkę zerową. Podczas obrad podkomisji proponowano, żeby podatnik rozliczył opodatkowanie stawką zerową takich transakcji w składanej na bieżąco deklaracji VAT, a nie w korekcie deklaracji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama