Młodzi kierowcy powodują co piąty wypadek - dlaczego?
26 cze 2018
Kurs prawa jazdy to za mało, by dobrze radzić sobie za kierownicą. Młodzi kierowcy najczęściej nie potrafią dostosować prędkości do warunków jazdy, wychodzić z trudnych sytuacji drogowych czy walczyć z rozproszeniem uwagi. W efekcie stanowią znaczne zagrożenie, powodując co piąty wypadek drogowy. Niezbędną wiedzę mogą zdobyć na szkoleniach z zawodowymi kierowcami, podczas których poznają zasady wychodzenia z poślizgu, hamowania przy różnych prędkościach, rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi. Taki program od trzech lat realizuje Ford w ramach Driving Skills for Life.
Zmiany w egzaminie na prawo jazdy 2018 r.
21 cze 2018
Prezydent podpisał ustawę z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Na osoby starające się o prawo jazdy nałożono nowe obowiązki. Sprawdź jakie.
Czy w śmieciarce potrzebny jest tachograf?
16 maja 2018
Niestety, przepisy w Polsce nie należą do najprostszych. Jak prawidłowo rozliczyć czas pracy kierowców tzw. śmieciarek i czy mają oni obowiązek posiadania tachografów w pojazdach?
Ponowny egzamin na prawo jazdy za chaotyczną jazdę? Tak zdecydował sąd
20 mar 2018
Niedzielni kierowcy nie będą spać spokojnie. Sąd w Gliwicach uznał, że nie tylko prędkość jest problemem. Chce zabierania praw jazdy także za nieudolną i chaotyczną jazdę.
Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?
14 mar 2018
Posiadanie prawa jazdy kategorii B umożliwia kierowcy prowadzenie nie tylko samochodów, ale także innych pojazdów. Czym można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?
Stawki za odholowywanie samochodów niezgodne z prawem! Kierowcy mogą domagać się zwrotu pieniędzy.
13 mar 2018
Rzecznik Praw Obywatelskich uznał nieważność uchwały Rady m.st. Warszawy o wysokości opłat w stolicy na 2016 r. za odholowywanie źle zaparkowanych aut na strzeżony parking. Opłaty przekraczają kilkukrotnie realny koszt tych usług. Kierowcy mogą domagać się zwrotu poniesionej opłaty.
Opłata za wjazd do centrum miasta? Miasta będą mogły kolejny raz sięgnąć do portfeli kierowców
04 sty 2018
Ustawa umożliwiająca samorządom pobieranie opłaty za wjazd do centrów miast została już przyjęta przez rząd, co umożliwi dalsze wyciąganie pieniędzy z portfeli kierowców. I to nie małych, bo nawet 30 zł za dobę.
Kiedy ubezpieczyciel może domagać się od kierowcy zwrotu odszkodowania?
27 gru 2017
Regres nietypowy z art. 43. ustawy z dnia 22 maja 2003 r o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych stanowi, że Zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania.
Szkoda transportowa a odpowiedzialność kierowcy
04 paź 2017
Wielokrotnie analizowałem ryzyka, które towarzyszą przewozom. Było ono jednak przedstawiane jako zespół czynników zewnętrznych powodujących szkody. Nasuwają się jednak pytania, czy kierowca stanowi jeden z elementów szeroko pojętego ryzyka i jaką odpowiedzialność ponosi względem pracodawcy za szkody powstałe w czasie prowadzenia pojazdu.
Żółte znaki poziome
22 wrz 2017
Żółte znaki poziome maja z założenia charakter tymczasowy. Stosowane są w miejscach prowadzenia robót drogowych, na wytyczonych objazdach itp. Niestety, nie zawsze drogowcy dokładają starań, aby takie oznakowanie było dla kierowców czytelne i zrozumiałe.
Od 2019 r. kontrole kierowców bez zatrzymywania pojazdów
29 sie 2017
Od 15 czerwca 2019 r. kierowcy wykonujący usługi transportowe na terenie UE będą kontrolowani przez tzw. inteligentne tachografy. Na jakie zmiany muszą się przygotować?
Jakiej muzyki słuchać w samochodzie?
02 sie 2017
Według obiegowych opinii pobudzająco na kierowcę wpływa muzyka energiczna. Jednak badania przeprowadzone przez Forda wskazują, że paradoksalnie także utwory melancholijne zapewniają kierowcom zastrzyk energii. Jakie ą kluczowe cechy muzyki, które wpływają na nastrój kierowcy?
Europejskie służby łatwiej wykryją nieuczciwych kierowców z Polski
31 lip 2017
W Krajowym Rejestrze Elektronicznym Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD) znajdą się m.in. informacje o poważnych naruszeniach przepisów określających obowiązki lub warunki przewozu drogowego.
Własna działalność gospodarcza w pracy kierowcy – wady i zalety
13 lip 2017
Zawodowi kierowcy coraz częściej stają przed dylematem, czy decydować się na samozatrudnienie. Jakie są zalety i wady prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w branży transportowej?
Nowe zasady stosowania płacy minimalnej dla kierowców
01 cze 2017
Znamy propozycje przepisów odnoszących się do stosowania płacy minimalnej dla kierowców pracujących w transporcie międzynarodowym. W jakim przypadku polskie firmy będą musiały płacić kierowcom więcej niż dotychczas?
Kary za obowiązek rejestracji kierowcy przed wjazdem do Austrii
27 kwi 2017
Od 1 stycznia 2017 r. austriackie władze mogą karać firmy transportowe, które nie zarejestrują kierowcy pojazdu przed przekroczeniem granicy i nie płacą mu minimalnej austriackiej stawki podczas pracy na terytorium kraju. Jak wysokie są to kary?
Ford Driving Skills for Life w Polsce!
10 paź 2016
Ford rozpoczął w Polsce program doskonalenia techniki jazdy wśród młodych kierowców. Ford Driving Skills for Life, bo tak się on nazywa, kierowany jest do osób w wieku 18-24 lat, którzy chcą stać się lepszymi kierowcami, świadomymi odpowiedzialności jaką biorą na siebie siadając za kierownicą.
Osoba niesłysząca może być kierowcą!
03 cze 2016
W czasach kiedy prawie każdy z nas ma prawo jazdy, także osoby niesłyszące coraz częściej chcą prowadzić samochód. Czy jest to jednak możliwe?
Alergia a jazda samochodem - porady
09 maja 2016
Alergia u kierowcy może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie tylko ogranicza koncentrację, ale zaburza także pole widzenia kierowcy, uniemożliwiając mu prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Jak sobie radzić zatem z alergią?
Na czym polega Defensive Driving?
05 lut 2016
Co raz częściej słyszymy o nowym trendzie wśród kierowców, którzy wdrażają nowy styl jazdy tzw. Defensive Driving. Na czym on polega? Jakie są jego główne założenia?
Młodzi kierowcy częściej podejmują ryzyko
14 sty 2016
Michelin Polska zlecił przeprowadzenie ankiety dotyczącej zachowań młodych kierowców za kierownicą. Zobacz jej wyniki!
Szkoły zawodowe będą kształcić kierowców?
23 lis 2015
Na kryzys w niedoborze kierowców w branży TSL receptą może być powrót szkół zawodowych. Pytamy Andrzeja Gluźniewicza, Koordynatora ds. Współpracy z Przewoźnikami w DB Schenker Logistics
Jak wyliczyć wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wykonującemu transport w Niemczech
15 paź 2015
Minimalne wynagrodzenie na terenie Niemiec wynosi 8,5 euro za godzinę. Polscy kierowcy wykonujący swoje zadania służbowe w tym kraju także powinni być opłacani według tej stawki. Dotyczy to kierowców, którzy przejazd łączą z wyładunkiem/załadunkiem w Niemczech. Przedstawiamy zasady obowiązujące przy obliczaniu takiego wynagrodzenia.
Na co zwraca uwagę kierowca podczas jazdy?
31 sie 2015
Badanie dotyczącego tego, na co zwracają uwagę kierowcy w czasie jazdy autem są interesujące. Okazuje się, że do prawidłowej oceny sytuacji na drodze kierowcy wykorzystują niezwykłe szczegóły w zachowaniu innych kierujących czy pieszych. O czym mowa?
Mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta czy popełniający wykroczenie kierowca?
16 lip 2015
Ostatnio media obiegła informacja, że posłowie chcą wprowadzić prawo na mocy którego, w przypadku zdjęcia z fotoradaru karany byłby zawsze właściciel pojazdu. Sytuacja byłaby kuriozalna, bo mandaty za wykroczenia popełniane przez kierowców płaciliby niewinni właściciele wypożyczalni samochodów lub flot samochodowych. Czy to możliwe?
„Piłem – NIE Jadę!” - czas na reakcję
15 cze 2015
Organizatorzy czwartej odsłony kampanii „Piłem – NIE Jadę!” zwracają uwagę na problem społecznego przyzwolenia na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu. Czas, by ludzie zaczęli reagować, gdy widzą jak ktoś chce wsiąść za kierownicę, a jest pod wpływem alkoholu.
Jak rodzice mogą kontrolować styl jazdy swoich dzieci?
14 kwi 2015
Kontrola rodzicielska w samochodzie to jedna z metod zapanowania nad młodym i niepokornym kierowcom. Jak działa system, który pozwala z większym spokojem przekazać auto młodemu kierowcy?
Maciej Deresz wystartuje w BMW M235i na Nurburgringu
17 mar 2015
Utalentowany kierowca wyścigowy z Polski, Maciej Deresz, sezon 2015 rozpocznie za kierownicą BMW M235i ścigając się w serii wyścigowej BMW Clubsport Trophy. Jak przygotowuje się do sezonu 19-letni kierowca z Tarnowa?
Lęk przed prowadzeniem samochodu: amaksofobia
02 lut 2015
Okazuje się, że strach przed prowadzeniem samochodu doczekał się nawet swojej nazwy - amaksofobii. Jakie są jej objawy? Jak ją rozpoznać?
Projekt nowelizacji przepisów o czasie pracy kierowców
19 gru 2014
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt nowelizacji ustawy o czasie pracy kierowców, która przed końcem roku trafi do konsultacji społecznych.
Polscy kierowcy na drodze: zbiór rad na temat jazdy
06 lis 2014
W ramach akcji organizowanej przez ERGO Hestię polscy kierowcy mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat pozytywnych i negatywych zachowań z jakimi spotykają się na drogach. Dzięki temu powstał specjalny poradnik, dzięki któremu można poprawić swoje umiejętności za kierownicą.
Co ile kierowca powinien badać wzrok?
20 sie 2014
Badanie wzroku jest obowiązkowe dla kandydatów na kierowców. Po zdobyciu uprawnień do prowadzenia pojazdu regularne badanie u okulisty nie jest wymagane. Jednak prowadzący pojazdy powinni kontrolować stan oczu regularnie. Jak często?
Jakie są rodzaje kierowców?
11 sie 2014
Istnieje kilka typów kierowców. Każdego cechuje inny temperament, styl jazdy i umiejętności. Oto jakich kierowców można spotkać na drogach.
Aplikacje przydatne kierowcy
15 lip 2014
Najnowsze i coraz powszechniejsze technologie stosowane w transporcie ciężarowym służą nie tylko zwiększeniu efektywności, ale nareszcie stanowią wymierne wsparcie dla kierowcy.
Co piąty kierowca się goli za kierownicą?
05 maja 2014
Życie przedstawicieli handlowych i kierowców zawodowych wiąże się z nieustającą podróżą. Okazuje się, że 20% kierowców goli się za kierownicą...
Niedzielny kierowca - typowe cechy
24 maja 2013
Obraz niedzielnego kierowcy każdy ma w swej wyobraźni nieco inny. Jakie zachowania są traktowane jako niewłaściwe na drodze i uprzykrzające jazdę innym kierowcom?
Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców dostępna w internecie
29 lip 2010
Od 12 czerwca 2010 r. wszyscy zainteresowani kupnem używanego samochodu mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w celu weryfikacji danych z dowodu rejestracyjnego. Informacje te można uzyskać za pośrednictwem portalu ePUAP.
Nowe prawo jazdy dla motocyklistów
13 maja 2009
Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje m.in. nową kategorię prawa jazdy dla motocyklistów oraz inne pułapy wiekowe.
Pijany rowerzysta odpowiada jak kierowca
23 kwi 2009
Jadąc na rowerze po spożyciu alkoholu odpowiada się jak za prowadzenie samochodu "na podwójnym gazie".
Nietrzeźwi sprawcy wypadków
20 mar 2009
10 % wszystkich wypadków i 10 % wszystkich ofiar śmiertelnych to skutek prowadzenia samochodu na podwójnym gazie.
Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera
25 lut 2009
W ubezpieczeniach NNW przedmiotem ubezpieczenia są trwałe następstwa nieszczęśliwego wypadku, którego skutkiem są uszkodzenia ciała lub rozstrój zdrowia powodujące stały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć ubezpieczonego.
Symbole ograniczeń w prawie jazdy
01 lut 2009
Prawo jazdy może posiadać ograniczenia związane ze sposobem prowadzenia pojazdu lub koniecznością dostosowania go do potrzeb kierowcy. Ograniczenia wynikają zazwyczaj ze stanu zdrowia kierowcy. Podpowiadamy, jakie są symbole ograniczeń w prawie jazdy.
Kiedy traci się uprawnienia do kierowania pojazdem?
30 sty 2009
W niektórych sytuacjach kierowca nie tylko traci czasowo prawo do prowadzenia samochodu (czy innego pojazdu) – lecz odbierane są mu uprawnienia.
Wysokość mandatów dla kierowców
17 gru 2008
Odmowa przyjęcia mandatu
20 maja 2008
Kierowca może odmówić przyjęcia mandatu - o czym powinien go pouczyć zatrzymujący go policjant. Odmowa przyjęcia wiąże się jednak ze wszczęciem postępowania przed sądem grodzkim.