Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu formalności. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące formalności.
Aktualizacja: 15.03.2012
Budowa domu jest procesem, który pokonuje się krok po kroku odwiedzając różne urzędy i wypełniając różne wnioski. Podpowiadamy, jak uporać się z formalnościami związanymi z budową domu oraz jak zacząć planować budowę. »
Wykaz materiałów budowlanych, za które można otrzymać zwrot podatku VAT w 2012 roku
Aktualizacja: 22.11.2012
Zwrot podatku VAT za materiały budowlane – dzięki niemu będziesz mógł odzyskać część pieniędzy wydanych za zakup materiałów budowlanych. Zanim złożysz wniosek o zwrot VAT-u za materiały budowlane, sprawdź jakie materiały znajdują się w wykazie przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury. »
Remont dachu – zgłoszenie prac czy pozwolenie na budowę
Aktualizacja: 30.12.2011
Remont dachu może wyglądać różnie. Czasami są to niewielkie prace, innym razem możemy mówić o wymianie całej konstrukcji dachowej. Czy w związku z tym, na remont dachu trzeba mieć pozwolenie? Czy może wystarczy, że zgłosimy wykonywanie prac do urzędu? Zobacz poradę. »
Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę
Aktualizacja: 24.07.2013
Rozpoczęcie i prowadzenie budowy na każdym etapie lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zasada ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy oraz nadbudowy obiektów budowlanych, a także prac polegających na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. »
Formalności związane z budową domu
Aktualizacja: 09.02.2012
Formalności związane z budową misi załatwić każdy, kto chce mieć swój własny dom. Zobacz, jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę oraz jak przejść przez wszystkie formalności związane z budową domu. »
Kto jest kim na budowie – przewodnik
Aktualizacja: 09.02.2012
Budowa domu to proces złożony. W procesie budowlanym uczestniczy wiele osób. Inwestor, kierownik budowy, architekt… każda z osób ma na budowie swoje zadania i obowiązku. Zobacz jak nie pogubić się w procesie budowlanym i jakie zadania mają do wykonania osoby uczestniczące w budowie domu. »
Certyfikat energetyczny budynku
Aktualizacja: 09.02.2012
Certyfikaty energetyczne budynków obowiązują w Polsce od ponad trzech lat. Mimo to wiele osób nie do końca wie, jak wyrobić certyfikat energetyczny budynku i ile to kosztuje? »
Kto nadzoruje prace na budowie?
Aktualizacja: 09.02.2012
Za nadzór prac budowlanych odpowiedzialni są kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego. Inwestycja budowlana będzie przebiegać sprawnie, jeśli kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego będą ze sobą współpracować. »
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?
Aktualizacja: 24.07.2013
Uzyskanie pozwolenia na budowę jest procesem długotrwałym i wymaga skompletowania szeregu dokumentów jeszcze przed złożeniem wniosku. »
Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?
Aktualizacja: 24.07.2013
Podstawowym obowiązkiem w procesie budowlanym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. »
Czym są grupy wysokościowe budynków?
Aktualizacja: 09.02.2012
Wprowadzenie określeń wysokości budynków ma odniesienie w warunkach technicznych dotyczących ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa użytkowania, oraz komunikacji wewnętrznej budynku, konstrukcji i instalacji. Wykorzystywane jest również w odniesieniu do planów zagospodarowania przestrzennego. »
Jakie uprawnienia mają organy nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno- budowlanej?
Aktualizacja: 09.02.2012
Organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami prawa budowlanego, mogą dokonywać czynności kontrolnych. Protokolarne ustalenia dokonane w toku tych czynności stanowią podstawę do wydania decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego. »
Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?
Aktualizacja: 09.02.2012
Sformułowanie „organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego” wielokrotnie pojawia się w prawie budowlanym, np. w odniesieniu do wydania decyzji, złożenia wniosku o decyzję lub nadzoru budowlanego. Przy jakim urzędzie i do jakich zadań zostały utworzone specjalne organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego? »
Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy
Aktualizacja: 09.02.2012
Budując dom, inwestor musi uzyskać wiele dokumentów dotyczących wybranej przez niego działki. Wśród dokumentów niezbędnych w procesie budowlanym potrzebne są m.in. mapy geodezyjne i plan zagospodarowania terenu. Jaka jest funkcja mapy geodezyjnej? Do czego służy plan zagospodarowania terenu? Jaka jest rola tych dokumentów? Radzą eksperci firmy Xella Polska. »
Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?
Aktualizacja: 09.02.2012
Zamawiając projekt u architekta lub kupując gotowy projekt, chcemy mieć pewność, że spełni on wszystkie warunki prawne potrzebne do jego budowy. Jednym z warunków, jakie powinny być spełnione podczas projektowania domu jest dostosowanie go do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu o Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. »
5 dobrych praktyk w zarządzaniu tranzycją biznesową na odległość