Jak usunąć nieszczelności pomiędzy gaźnikiem i kolektorem ssącym?
02 wrz 2010
Nieszczelność ta powstaje z powodu uszkodzenia uszczelki, albo w wyniku zbyt słabego dokręcenia gaźnika do kolektora ssącego lub wykrzywienia się kołnierza służącego do mocowania gaźnika do kolektora.
Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?
02 wrz 2010
Wszystko, co pomaga nam uniknąć wypadku to elementy bezpieczeństwa aktywnego. Kiedy nam się ta sztuka nie uda, do akcji wkraczają elementy bezpieczeństwa biernego.
Jak oczyścić gaźnik?
02 wrz 2010
Gaźnik jest jednym z najczulszych na zanieczyszczenia elementów w silniku. Przed kurzem zassanym z powietrza chroni go filtr powietrza, przed brudem pochodzącym z paliwa – odpowiednie filtry i odstojniki. Podpowiadamy, jak go oczyścić?
Jak naprawić uszkodzony zbiornik paliwa?
02 wrz 2010
Niewielkie uszkodzenia zbiornika paliwa można usunąć we własnym zakresie. Jednak pamiętajmy, że trwałość naprawy może nie być długa.
Jak wymontować uszkodzony zbiornik paliwa?
02 wrz 2010
Wszelkiego rodzaju prace naprawcze przy zbiorniku paliwa przeważnie wymagają jego demontażu. Radzimy jak zrobić to krok po kroku.
Jak usunąć kamień kotłowy z układu chłodzenia?
02 wrz 2010
Całoroczne płyny do chłodnic wyeliminowały zjawisko kamienia kotłowego. Jednak niektórzy kierowcy dolewają wody do układu chłodzenia, co może skutkować odłożeniem się kamienia kotłowego w układzie.
Jak odkręcać zardzewiałe śruby i wkręty, gdy polewanie coca-colą nie pomaga?
02 wrz 2010
Istnieje przekonanie, że coca-cola pomaga w odkręceniu zardzewiałych lub zapieczonych śrub. Napój ten jest roztworem wodnym, a woda jak wiadomo nie zwilża tłustych powierzchni.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach?
02 wrz 2010
Opony należą do tych elementów samochodu, które mają znaczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Z nieznanych przyczyn większość kierowców nie przejawia wobec nich należytej troski.
Podpowiadamy, jakie jest prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach.
Odpowiednie ciśnienie w oponach, czyli jakie?
02 wrz 2010
Opony są bardzo ważne w bezpiecznej eksploatacji auta. Podstawą w ich użytkowaniu jest prawidłowe ciśnienie.
Jak przygotować się do prac przy samochodzie?
02 wrz 2010
Prace przy samochodzie, nawet te najprostsze, nie należą do czystych. Dlatego należy liczyć się nie tylko z zabrudzeniem rąk, ale także z przypadkowym pobrudzeniem odzieży.
Jak przygotować silnik benzynowy do zimy?
02 wrz 2010
Przygotowanie silnika benzynowego do okresu zimowego nie wymaga takiej dokładności jak w przypadku silnika Diesla. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas przygotowania silnika do zimy.
Jak przygotować silnik Diesla do zimy?
02 wrz 2010
Przygotowanie auta z silnikiem Diesla do zimy wymaga szczególnej uwagi. Wszelkie niedopatrzenia mogą sprawić, że rano samochód nie odpali. Podpowiadamy, jak zadbać o silnik diesla w czasie zimy.
Co to jest swap silnika?
01 wrz 2010
SWAP to przekładka silnika z jednego samochodu do drugiego. Jest to czasami najtańszy i najbezpieczniejszy - oprócz chiptuningu - sposób podrasowania auta.
Montaż regulowanego zawieszenia - jak i po co?
01 wrz 2010
Regulowana twardość zawieszenia to patent nie tylko dla sportowców, to również świetne rozwiązanie na co dzień. Z jego dobrodziejstw korzysta coraz większa liczba producentów aut.
Modyfikacje układu wydechowego: porady
01 wrz 2010
Układ wydechowy można modyfikować na wiele sposobów, żeby poprawić osiągi auta. W poniższym poradniku przedstawiamy, co zrobić żeby modyfikując nie zaszkodzić.
Co to jest chiptuning?
01 wrz 2010
Chiptuning, ECU, remap. Wiele nazw, jedno działanie. Kiedyś poprawiano moc i parametry silników modyfikując gaźniki. Dziś najłatwiej jest przeprogramować komputer sterujący jednostką napędową.
Wyścigi na jedną czwartą mili: jak zacząć?
01 wrz 2010
Nie jest to sport skomplikowany. W skrócie chodzi w nim o to, kto szybciej pokona dystans 402,3 m. To nie skrót, to cały opis sensu wyścigów na ¼ mili. Jak się do nich przygotować?
Co daje obniżenie auta?
01 wrz 2010
.Nie tylko czerwone samochody wyglądają na szybsze, niż są w rzeczywistości. Również niższe mają bardziej agresywny wygląd. I w społecznej świadomości "trzymają się" podczas jazdy po zakrętach niczym przyklejone.
Co to jest hamownia i jak z niej korzystać?
01 wrz 2010
Co to jest hamownia? To urządzenie, które zbada jaką moc i moment obrotowy ma twój samochód. W pewnym uproszeniu – moc odpowiada za maksymalną prędkość, zaś moment za przyspieszenie.
Podtlenek azotu, czyli NOS - porady
01 wrz 2010
Podtlenek azotu, nitro, NOS i gaz rozweselający – jeden produkt, wiele nazw i zastosowań. Pierwsi byli dentyści, którzy odprężające i narkotyczne działanie N2O wykorzystywali do rozluźniania pacjentów.
Jak oszczędzać prąd w samochodzie?
01 wrz 2010
Największymi pożeraczami prądu w samochodzie są rozrusznik, klimatyzacja i wszelkiego rodzaju oświetlenie zewnętrzne. Poniżej kilka porad jak ograniczyć pobór prądu, co przełoży się na mniejsze zużycie układu elektrycznego, a nawet zmniejszy zużycie paliwa.
Jak i kiedy myć auto w zimę?
01 wrz 2010
W zimie panują na ogół ujemne temperatury i umycie samochodu staje się problemem. W poradniku tym odpowiadamy na pytanie: kiedy myć auto w zimę?
Co wozić w aucie podczas zimy?
31 sie 2010
Obfite opady śniegu, mróz, do tego ciemne dni sprawiają, że zima może nas nieprzyjemnie zaskoczyć podczas podróży. Oto kilka porad, co warto mieć w aucie podczas zimy.
Sposoby na zamarznięte szyby
31 sie 2010
Okres zimowy bywa bardzo uciążliwy dla kierowców. Nie tylko słaba widoczność i śnieg zalegający na drogach daje się we znaki, ale też zamarzające szyby. Chyba żaden kierowca nie lubi skrobać warstwy lodu z szyb. Oto kilka sposobów na zapobieganie zamarzaniu szyb.
Dbanie o akumulator: o czym pamiętać?
31 sie 2010
Spadająca w zimie temperatura wywiera znaczący wpływ na kondycję naszego samochodu. Najbardziej wrażliwym elementem auta na zimowe warunki jest akumulator. Podpowiadamy, jak zadbać o to, aby był sprawny.
Co zrobić, gdy drzwi się ciężko zamykają?
31 sie 2010
Przyczyn utrudnionego zamykania drzwi w samochodzie może być kilka. Oto opis kilku z nich oraz porada, jak samemu pozbyć się tego problemu.
Wymiana płynu chłodniczego krok po kroku
31 sie 2010
Płyn chłodniczy powinniśmy wymieniać przynajmniej raz na dwa lata. Jeżeli jednak do układu chłodzenia dolano wody, płyn chłodzący musi zostać wymieniony przed nadejściem zimy.
Geometria zawieszenia: teoria i praktyka
31 sie 2010
Odpowiednio ustawiona geometria kół jest istotna ze względu na prawidłową eksploatację auta oraz bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy na co wpływ ma kąt pochylenia kół, a na co zbieżność.
Jak utwardzić zawieszenie?
31 sie 2010
Auto buja się na zakrętach, nurkuje przy hamowaniu, przy dodaniu gazu "leci na plecy"? To mało przyjemne – w takim przypadku warto nieco utwardzić zawieszenie.
Jak przygotować zawieszenie i hamulce do KJS?
31 sie 2010
Decydując się na starty w KJS-ach nie musisz profesjonalnie przygotowywać samochodu, ale kilka elementów warto w nim poprawić. Zawieszenie odpowiada za "trzymanie się drogi", a dobre hamulce pozwolą na hamowanie z dużym opóźnieniem.
Jakie opony wybrać na KJS?
31 sie 2010
Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze ogumienia jeśli planujemy start w tzw. KJSie, czyli Konkursowej Jeździe Sportowej.
Jak odpowietrzyć hamulce?
31 sie 2010
Przy wymianie klocków lub tarcz hamulcowych, zwróćmy uwagę na odpowietrzenie hamulców. Podpowiadamy, jak prawidłowo odpowietrzyć hamulce.
Spoilery samochodowe - porady
31 sie 2010
Spojler to element tuningu wizualnego, czy mechanicznego? Jedno łączy się z drugim, ale w sumie podczas jazdy codziennej, spojlery pełnią funkcje ozdobne, a nie pomagają w dociskaniu auta do podłoża.
Oklejanie aut folią - porady
31 sie 2010
Jak wyróżnić swoje auto z tłumu identycznych, bezimiennych blaszanych pudełek? Może karbonowa maska i dach? Drogo i kłopotliwie. A jakby tak to wszystko... nakleić?
Czy wolno przyciemniać szyby i klosze lamp?
31 sie 2010
Ciemne klosze lamp i szyby „dymki” – warto dokładnie sprawdzić co wolno a czego nie. Inaczej narażamy się na niepotrzebne reperkusje ze strony policjantów i diagnostów.
Czy mycie silnika to konieczność? Jeśli tak, to jak to zrobić?
30 sie 2010
Silnik to element auta, który na co dzień jest raczej niewidoczny. Warto jednak zadbać o czystość komory silnikowej. Poniżej przedstawiamy jak umyć silnik w prawidłowy sposób.
Auto nie odpala. Jak usunąć usterkę?
30 sie 2010
Wiele usterek unieruchamiających pojazd często wynika z drobnych problemów. Nie zawsze, gdy nasze auto zatrzyma się na poboczu, musimy od razu dzwonić po pomoc.
Zepsuty zamek, co robić?
30 sie 2010
Jeżeli w naszym aucie z jakiegoś powodu zniszczy się zamek w drzwiach, możemy dorobić mechanizm na podstawie klucza. Jest to sposób tańszy i równie skuteczny, co wymiana zamka na nowy.
Pęknięty zderzak. Jak go naprawić?
30 sie 2010
Nieświadomi możliwości naprawy pękniętego zderzaka udajemy się do warsztatu, by kupić nowy element. Koszt nowego zderzaka wraz z lakierowaniem znacznie przewyższa cenę jego regeneracji.
Jak pozbyć się rdzy?
30 sie 2010
Walka z rdzą, która opanowała nasze auto, jest zwykle kosztowna i czasochłonna, jednak istnieją metody, które rozwiążą problem rdzy przy niewielkim nakładzie pieniężnym. W poniższym poradniku przedstawiamy, jak pozbyć się rdzy.
Kiedy wymienić filtr powietrza?
30 sie 2010
Użytkowanie auta wiąże się z wieloma obowiązkami, których zaniedbywanie może doprowadzić do obniżenia kondycji silnika. Regularna wymiana filtra powietrza jest jednym z nich.
Jak zregenerować zużyte gumki wycieraczek?
30 sie 2010
Wycieraczki ulegają dość szybkiemu zużyciu. Gdy parcieją i przestają pełnić swoją funkcję, należy je wymienić. Kiedy nie ma takiej możliwości, można je zregenerować.
Rozrusznik zbyt wolno obraca wałem silnika – co zrobić?
30 sie 2010
Awaria rozrusznika jest kłopotliwa, ale naprawa nie jest ani skomplikowana, ani zbytnio kosztowna. Każdy, kto ma odrobinę chęci może wykonać ją we własnym zakresie.
Jak sprawdzić, czy akumulator jest doładowywany?
30 sie 2010
Sprawdzenie stanu akumulatora, który pracował przez wiele dni lub tygodni w samochodzie bez doładowywania z zewnętrznego prostownika, jest dość trudne i bez przyrządów prawie niemożliwe.
Jak dbać o akumulator w samochodzie?
30 sie 2010
Akumulator samochodowy, nawet tzw. bezobsługowy, aby długo służył, wymaga specjalnej troski. Warto poświęcić mu kilka minut przynajmniej raz na kwartał.
Jak naprawiać połączenia elektryczne?
30 sie 2010
Naprawa połączenia elektrycznego nie powinna sprawić większości kierowców kłopotów. Radzimy, jak w prosty sposób naprawić połączenie elektryczne?
Gdy auto nie chce odpalić…
30 sie 2010
W okresie zimowym akumulator, świece zapłonowe i żarowe, rozrusznik i wiele innych podzespołów auta są poddane ciężkiej próbie. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w momencie, gdy pojawią się problemy z uruchomieniem silnika.
Jak polerować felgi? Ekspert radzi
30 sie 2010
Coraz częściej możemy spotkać samochody, których felgi błyszczą niczym lustro. Taki efekt uzyskuje się dzięki polerowaniu powierzchni obręczy.
Polerowanie felg krok po kroku
30 sie 2010
Polerowanie felg to zabieg, który sprawi, że nasze koła będą lśnić niczym powierzchnia lustra.
Czy duże auta są bezpieczniejsze od małych?
27 sie 2010
Przy wyborze samochodu zwracamy też uwagę na bezpieczeństwo. Wśród kierowców panuje stereotyp mówiący, że duże samochody są bezpieczniejsze od małych.