Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dom i prawo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dom i prawo.
Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
Aktualizacja: 10.10.2011
Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej. »
Organy uprawnione do wydania zezwolenie na nabycie nieruchomości
Aktualizacja: 10.10.2011
Podstawowym warunkiem na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest uzyskanie zezwolenia od ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz brak sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej. W przypadku nabycia nieruchomości rolnych cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie od ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. »
Strony uczestniczące w uzyskaniu zezwolenia na nabycie nieruchomości
Aktualizacja: 10.10.2011
Stroną postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości jest zarówno obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość oraz jej zbywca. Zarówno cudzoziemcowi, jak i zbywcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy wówczas, gdy zapadła decyzja jest niekorzystna dla powyżej wskazanych stron. »
Uzyskanie promesy a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
Aktualizacja: 10.10.2011
Cudzoziemiec może uzyskać promesę (przyrzeczenie wydania zezwolenia) w celu nabycia nieruchomości. Promesa ma formę decyzji administracyjnej. W okresie jej ważności organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości. »
Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości
Aktualizacja: 10.10.2011
Wszelkie czynności związane z uzyskaniem zezwolenia przez cudzoziemca na nabycie nieruchomości wszczyna się po złożeniu stosownego wniosku. Jednakże wraz ze złożeniem wniosku – obcokrajowiec zobowiązany jest spełnić liczne wymagane kryteria. »
Brak ograniczeń w zakupie nieruchomości w Holandii
Aktualizacja: 10.10.2011
Na terenie Holandii nie ma ograniczeń zarówno prawnych, jak i formalnych w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Obcokrajowiec pragnący zakupić nieruchomość w Holandii posiada takie same uprawnienia, jak obywatel tego kraju. Właściciele nieruchomości zobowiązani są korzystać z niej zgodnie z odpowiednim planem zagospodarowania przestrzennego oraz przepisami ochrony środowiska. »
Zakup nieruchomości bez ograniczeń w Luksemburgu
Aktualizacja: 10.10.2011
Na terenie Luksemburga cudzoziemcy nabywają nieruchomości na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju. Jedyne ograniczenia stosowane wobec cudzoziemców dotyczą użytkowania nieruchomości oraz nabywania nieruchomości nadgranicznych. »
Swobodne nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Wielkiej Brytanii
Aktualizacja: 10.10.2011
Cudzoziemiec pragnący nabyć nieruchomość na terenie Wielkiej Brytanii posiada takie same uprawnienia, jak obywatele tego kraju. Jedyne ograniczenia w zakupie nieruchomości dotyczą przepisów ochrony środowiska, norm zdrowotnych, bezpieczeństwa, przeciwpożarowych. Obcokrajowiec nabywający w Wielkiej Brytanii ziemie nie musi posiadać żadnych dodatkowych kwalifikacji w celu prowadzenia gospodarstwa rolnego. »
Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców na Malcie
Aktualizacja: 10.10.2011
Obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość na Malcie musi spełnić liczne warunki wymagane przez władze lokalne. Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w celach wyłącznie mieszkaniowych ograniczony jest ze względu na wprowadzone limity wartości, które zależą od rodzaju nieruchomości (inne są w przypadku mieszkań, a inne w stosunku do domów). »
Nabywanie nieruchomości w Słowenii przez cudzoziemca
Aktualizacja: 10.10.2011
Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość na terenie Słowenii posiada takie same uprawnienia jak obywatel tego kraju. Słowenia przez 7 lat może korzystać z klauzuli ochronnej dotyczącej nakazu dostosowania państwowych monopoli handlowych. »
Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności
Aktualizacja: 07.09.2011
Pan Kazimierz M. jest właścicielem nieruchomości w Warszawie o wartości 550 tysięcy złotych. Jest on dłużnikiem Pana Michała W., który żąda od niego zabezpieczenia wierzytelności (pożyczki udzielonej Panu Kazimierzowi M.). Czy Pan Kazimierz M. i Pan Michał W. mogą zawrzeć umowę o przeniesienie własności nieruchomości na zabezpieczenie wierzytelności? »
Powiernicze nabycie nieruchomości
Aktualizacja: 07.09.2011
Istotą powierniczego nabycia nieruchomości jest nabycie przez zleceniobiorcę własności nieruchomości w celu późniejszego przeniesienia tej własności na rzecz dającego zlecenie. Stronami umowy powierniczego nabycia nieruchomości są przeważnie osoby bliskie darzące się zaufaniem. Umowa ta zawierana jest często w formie pisemnej. »
Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości
Aktualizacja: 07.09.2011
Sprzedający nieruchomość może zawrzeć umowę z agencją nieruchomości zarówno na czas określony, jak i nie określony. W umowie tej powinny zostać określone postanowienia dotyczące wysokości prowizji, warunki współpracy z agencją oraz zasady jej wypowiedzenia. »
Wizja lokalna przy zakupie nieruchomości
Aktualizacja: 07.09.2011
Stan i lokalizacja nieruchomości oraz budynku odgrywają dużą rolę przy podjęciu decyzji o zakupie mieszkania. Wszelkie wady techniczne nieruchomości związane są z dodatkowymi kosztami. Wizja lokalna jest dobrą okazją do uzyskania dużej ilości informacji o stanie nieruchomości. »
Kontakt z właścicielem przy sprzedaży nieruchomości
Aktualizacja: 07.09.2011
Potencjalny nabywca nieruchomości powinien przeprowadzić wnikliwą rozmowę z właścicielem przed ostatecznym podjęciem decyzji o zakupie danej nieruchomości. Celem tych rozmów powinno być otrzymanie jak największej ilości niezbędnych informacji od sprzedającego na temat stanu technicznego, stanu prawnego nieruchomości. »
Wielki boom na kryptowaluty. Co miliarderzy sądzą o bitcoinie?