Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dom i prawo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dom i prawo.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Aktualizacja: 11.02.2013
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem, który określa wszelkie zasady polityki przestrzennej na terenie danej gminy. Choć nie jest to akt prawny, dokument ten jest podstawą do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przyda się każdemu, kto planuje inwestycję na danym terenie. »
Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu
Aktualizacja: 24.09.2012
Podział administracyjny nieruchomości nie zawsze jest prostym podziałem na dwie lub więcej części. W niektórych przypadkach nieruchomości muszą być w pierwszej kolejności połączone w jedną całość a następnie dokonuje się ich podziału. Może to wynikać zarówno z uwarunkowań samych działek jak i np. potrzeby rozwoju lokalnej infrastruktury. »
Czy budowa grilla stacjonarnego wymaga pozwolenia?
Aktualizacja: 24.07.2013
Jeśli dysponujemy przydomowym ogrodem, warto zainwestować w odpowiednio okazały (i praktyczny) grill – stacjonarny (np. murowany). W zależności jednak od tego o jak dużej okazałości mówimy oraz od tego czy planujemy dodatkowe udogodnienia (np. wiatę, siedziska) możemy mieć do czynienia z obowiązkiem dokonania odpowiedniego zgłoszenia. »
Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego
Aktualizacja: 08.05.2012
Użytkowanie wieczyste jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Jest zbywalne i umożliwia użytkownikowi działanie w bardzo szerokim zakresie – jest jednak prawem czasowym, a w pewnych okolicznościach może wygasnąć – jakie to niesie za sobą skutki dla użytkownika i innych podmiotów, których prawa związane są z użytkowaniem? »
Współwłasność nieruchomości – określenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej
Aktualizacja: 27.03.2012
Zdarza się, że własność nieruchomości należy do kilku osób. Na przykład na działce znajduje się budynek mieszkalny, budynki gospodarcze, ogród oraz dodatkowo przynależą do tej nieruchomości grunty rolne. Jak określić sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, kiedy współwłaściciele nie mogą się porozumieć w tej kwestii? »
Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne
Aktualizacja: 20.03.2012
Przyłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełniamy wymogi określone przepisami prawa budowlanego i energetycznego, a także te ustalone przez dostawcę gazu. Procedura wykonania przyłącza trwa kilka miesięcy. »
Ocieplenie budynków a gwarancje producenta systemu ociepleń
Aktualizacja: 30.01.2012
Ocieplenie domu stanowi bardzo ważną kwestię. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że używając materiałów różnych producentów, tracimy gwarancję. Stosując kompletny system ociepleń budynków nie tylko zyskujemy bezpieczeństwo i trwałość, lecz także mamy pewność, że nie stracimy gwarancji, którą zapewnia producent systemu ociepleń. »
Kolektory słoneczne – dotacje na zakup i montaż
Aktualizacja: 30.01.2012
Kolektory słoneczne to urządzenia służące do bezpośredniej przemiany energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne (np. służą do podgrzania wody). Ci, którzy chcą je zainstalować, mogą ubiegać się o dotacje na ich zakup i montaż. »
Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości
Aktualizacja: 25.01.2012
Zima wiąże się z przykrym obowiązkiem dla właścicieli prywatnych domów. Właściciel posesji musi bowiem odśnieżyć ogólnodostępny chodnik znajdujący się przed jego domem. Przechodzień, który dozna uszczerbku na zdrowiu z powodu zaniedbań posiadacza domu jednorodzinnego, może domagać się odszkodowania. »
Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?
Aktualizacja: 25.01.2012
Termomodernizacja to proces pozwalający na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Aby pomóc inwestorom w realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych, utworzono Fundusz Termomodernizacji i Remontów, z którego środków pochodzi tzw. premia termomodernizacyjna. »
Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?
Aktualizacja: 01.12.2011
Opłaty za użytkowanie wieczyste nie będą rosły w takim tempie jak do tej pory. Zmiany w prawie ułatwiają też możliwość uzyskania pełnego prawa własności. »
Służebność przesyłu na nieruchomości
Aktualizacja: 24.11.2011
Zasadniczym celem służebności przesyłu jest umożliwienie przedsiębiorcom, którzy dostarczają lub odprowadzają płyny, energię elektryczną, pary, gaz do dokonania budowy i eksploatacji urządzeń przesyłowych na danej nieruchomości niebędącą własnością przedsiębiorców. »
Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
Aktualizacja: 10.10.2011
Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej. »
Strony uczestniczące w uzyskaniu zezwolenia na nabycie nieruchomości
Aktualizacja: 10.10.2011
Stroną postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości jest zarówno obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość oraz jej zbywca. Zarówno cudzoziemcowi, jak i zbywcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy wówczas, gdy zapadła decyzja jest niekorzystna dla powyżej wskazanych stron. »
Uzyskanie promesy a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca
Aktualizacja: 10.10.2011
Cudzoziemiec może uzyskać promesę (przyrzeczenie wydania zezwolenia) w celu nabycia nieruchomości. Promesa ma formę decyzji administracyjnej. W okresie jej ważności organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości. »
Inwestycje. Czy w kwietniu będzie jeszcze drożej? [VIDEO]