reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Powrót do spółki cywilnej

Powrót do spółki cywilnej

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. W styczniu bieżącego roku nastąpiła nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która zniosła obowiązek przekształcenia spółek cywilnych w spółki jawne. Nasza spółka powstała w wyniku obowiązkowego przekształcenia spółki cywilnej. Czy w związku ze zniesieniem nakazu przekształcenia możemy wrócić do spółki cywilnej?


Istotnie, kodeks spółek handlowych w wyniku nowelizacji zniósł obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną lub kapitałową. Przed zmianą przepisów spółka cywilna była ustawowo zobowiązana do przekształcenia się w spółkę jawną, gdy przychody netto w każdym z dwóch ostatnich lat osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z ustawą o rachunkowości, obowiązek prowadzenie ksiąg rachunkowych. Obecnie spółka cywilna nie musi się przekształcać, mimo że zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Może to natomiast uczynić dobrowolnie. Nowelizacja kodeksu spółek handlowych nie wpływa na dokonane wcześniej przekształcenia. Przepisy kodeksu nie przewidują możliwości przekształcenia spółki osobowej czy kapitałowej w spółkę cywilną. Dopuszczalna jest jedynie sytuacja odwrotna. Zatem powrót do spółki cywilnej w wyniku przekształcenia spółki jawnej jest niemożliwy.

Możemy natomiast zasugerować założenie nowej firmy prowadzonej w formie spółki cywilnej i wniesienie do niej aportu w postaci przedsiębiorstwa spółki jawnej. Następnie można dokonać likwidacji spółki jawnej i złożyć wniosek do sądu o wykreślenie jej z rejestru.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama