REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

200 tys. zł limitu na karcie kredytowej dla mikroprzedsiębiorców

Magdalena Piórkowska
Szymborska-Sutton Agata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Limity kart kredytowych dla mikroprzedsiębiorców mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Niestety, ich oprocentowanie dochodzi do 21% w skali roku. W niektórych przypadkach odsetek można jednak uniknąć, a jeśli się to nie uda, przedsiębiorca ma możliwość zaliczenia ich w koszty firmy.

Dla wielu przedsiębiorców problemem są niepłacone przez kontrahentów na czas faktury - to powoduje, że firmy tracą płynność finansową i następnie same nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych. Jedną z doraźnych form pomocy może być firmowa karta kredytowa. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie może przedsiębiorcę słono kosztować - karty kredytowe należą do najwyżej oprocentowanych produktów kredytowych na rynku. Z najnowszej ankiety Tax Care wynika, że wśród 11 banków, które oferują obecnie przedsiębiorcom firmową kartę kredytową, najwyższe oprocentowanie wynosi 21% w skali roku (BPS). Niewiele mniej, bo 20%, każe sobie płacić mBank. Z niemal identyczną stawką odsetek (19,9%) trzeba się liczyć w FM Banku i Getin Noble Banku, przy czym w obydwu tych bankach dotyczy ona transakcji gotówkowych - transakcje bezgotówkowe będą w nich kosztowały mniej, bo w granicach 15% - 18% w skali roku. Niespełna 10-proc. stawkę oprocentowania proponuje obecnie Multibank, ale jest to oprocentowanie promocyjne, przeznaczone tylko dla klientów, którzy przeniosą kartę z innego banku, a do tego obowiązuje jedynie przez pierwszy rok. W pozostałych przypadkach oprocentowania w Multibanku sięga 18% w skali roku. Natomiast najniższe, standardowe oprocentowanie (bez podziału na operacje bezgotówkowe i gotówkowe) w wysokości ok. 15% deklarują Nordea Bank i Pekao SA.

REKLAMA


Odsetek można uniknąć

REKLAMA

W przypadku transakcji bezgotówkowych umiejętne korzystanie z karty kredytowej pozwala jednak na uniknięcie tak wysokich odsetek. Sprzyja temu tzw. okres bezodsetkowy. Im dłuższy okres bezodsetkowy wyznaczy bank, tym lepiej dla przedsiębiorcy - ma bowiem większą szansę zmieścić się z płatnością kartą bez naliczenia odsetek, pod warunkiem jednak, że spłaci na czas całe zadłużenie. Obecnie najdłuższy, bo prawie dwumiesięczny okres bezodsetkowy (dokładnie 59 dni) deklarują BNP Paribas Bank, Getin Noble Bank i Idea Bank. Natomiast najkrótszy - Pekao SA (47 dni), BPS (51 dni) oraz ING Śląski (52 dni).

Pamiętajmy jednak, że okres bezodsetkowy nie dotyczy transakcji gotówkowych. A to oznacza, że jeśli pieniądze wypłacimy na przykład w bankomacie, odsetki zostaną naliczone od dnia wypłaty.


Limity od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A na jakie limity kart kredytowych mogą liczyć przedsiębiorcy? Rozrzut jest bardzo duży - są banki, które nie udostępnią limitu wyższego niż 15 tys. zł (BNP Paribas Bank), a są i takie, które deklarują, że maksymalny limit kredytowy może sięgnąć nawet 200 tys. zł (FM Bank). Zazwyczaj jednak maksymalne limity nie przekraczają kilkudziesięciu tysięcy złotych. W niektórych bankach o wysokości maksymalnego zadłużenia decyduje okres działalności firmy. I tak w mBanku i Multibanku firma bez żadnego stażu otrzyma limit kredytowy do 10 tys. zł. Pół roku od rozpoczęcia działalności limit zwiększa się do 20 tys. zł, a po pierwszych „urodzinach” firmy bank może zaproponować przedsiębiorcy już 100 tys. złotych.


Odsetki i prowizje zmniejszą podatek

Jeśli kartą kredytową zostaną opłacone wydatki związane z firmą, a kwota zapłaconych odsetek wyraźnie wyodrębniona w dokumentach księgowych, odsetki można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, zmniejszając dzięki temu podatek dochodowy. W koszty przedsiębiorca może zaliczyć również opłaty związane z użytkowaniem karty, na przykład opłatę roczną czy prowizję za wypłatę gotówki.


Agata Szymborska-Sutton


Współpraca: Magdalena Piórkowska

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

REKLAMA

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

REKLAMA