REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życzenia świąteczne - korespondencja między firmami

Zientek-Varga Jolanta
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czas przed świętami to okres wysyłania życzeń. W kontaktach między firmami przeważają tradycyjne kartki, wysyłane pocztą lub dostarczane kurierem. Uważane są za formę bardziej kulturalną, podkreślającą szacunek do adresata.

Na życzenia w formie e-maila lub sms-a pozwalają sobie osoby bliskie lub nieźle się znające, które na ogół dodatkowo składają je sobie osobiście. Zwyczaj wysyłania e-maili zagościł też w wielu firmach, ale przede wszystkim w poczcie wewnętrznej. Są już jednak firmy, które łączą życzenia wysyłane elektronicznie z tradycyjnymi kartkami.

REKLAMA

W wielu firmach z formy mailowej często korzystają pracownicy, którzy nie mogą uczestniczyć w przedświątecznych firmowych spotkaniach. Rozsyłają oni ułożone przez siebie życzenia do wszystkich lub wybranych kolegów. Tę formę stosują też niektórzy szefowie jako dodatek do życzeń składanych osobiście.

Jedną z form wykorzystania internetu do składania życzeń w pierwszym rzędzie klientom i współpracownikom jest zamieszczanie takich tekstów na stronach www firmy. To coraz częstsza i popularna, ale także - co szczególnie ważne dla mniejszych firm - najtańsza forma dotarcia do wielu osób.

Na stronach internetowych firm można spotkać prawdziwe bogactwo sformułowań:

• Najserdeczniejsze życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt składa firma XXX

• Wszystkim klientom i przyjaciołom firma komputerowa YYY składa życzenia szczęśliwych świąt oraz energii i zapału do nowych, przyszłych działań

• Wszystkim naszym klientom, partnerom i współpracownikom życzymy zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wielu sukcesów w nadchodzącym nowym roku.

• Z okazji wkroczenia w nowy rok, firma AAA składa Państwu najserdeczniejsze życzenia pomyślności i spełnienia najskrytszych marzeń

• Firma BBB składa klientom, partnerom i przyjaciołom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, radości

Tradycyjnie jest serdeczniej

Prawdopodobnie poczta elektroniczna wejdzie na stałe do kontaktów między firmami, także w dziedzinie składania życzeń. Na razie jednak wciąż bardzo dobrze się mają tradycyjne, papierowe kartki, których wybór z roku na rok jest większy i pozwala zaspokoić nawet najbardziej wybredny gust. Coraz więcej jest kartek z wydrukowanymi wewnątrz gotowymi życzeniami, pozostaje tylko kwestia wyboru spośród dostępnych tekstów, tych najbardziej pasujących do sytuacji oraz klienta. Wielu producentów oferuje karnety świąteczne z wklejką w kopertach.

Firmom zależy na tym, aby dostrzeżono je wśród życzeń otrzymanych od innych. Dlatego wybierający kartki starają się, aby były oryginalne i dopasowane do osoby czy grupy osób, do których są skierowane. Patrząc na otrzymywaną korespondencję, widać, że firmy zadają sobie coraz więcej trudu, chcąc, żeby życzenia sprawiały przyjemność i były odebrane jako prawdziwe, a nie wyłącznie kurtuazyjne.

Jest to możliwe, jeśli zna się odbiorców. Pomocne są w takich przypadkach prywatne kontakty z szefem firmy albo działania PR, promocji czy marketingu, które coś wiedzą o planach przedsiębiorstwa i mogą je umieścić w życzeniach. Oczywiście bez zdradzania poufnych informacji.

Kilkadziesiąt lub kilkaset

Firmy wysyłają kilkadziesiąt, kilkaset, ale bywa, że i ponad tysiąc kartek. Wszystko zależy od wielkości instytucji, a także od tego, z iloma klientami się współpracuje. Pod życzeniami osobiście podpisuje się szef firmy lub cały zarząd. Adresy drukowane są z listy mailingowej. Za rozesłanie kart odpowiada sekretarka, do której obowiązków należy też obsługa poczty.

Jolanta Zientek-Varga

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sekretariat

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA