| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Dotacje dla małych firm z obszarów wiejskich

Dotacje dla małych firm z obszarów wiejskich

Mikroprzedsiębiorcy nieustannie walczą, aby dotrzymać kroku swoim „wielkim” konkurentom. By jednak w tym biegu nie zostać w tyle, mogą skorzystać ze wsparcia - zamiast biec o własnych siłach, wsiąść do pociągu zwanego PROW 312. Co, i w jaki sposób należy zrobić, aby nie przegapić „odjazdu” unijnej dotacji, podpowiadają specjaliści z firmy doradczej DC Consultant Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych.

Po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy do jednego z 16 oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Rozpoczyna się procedura oceny. Etapy weryfikacji wniosku obejmują ocenę kompletności i poprawności oraz zgodności z zasadami działania, ocenę techniczną i ekonomiczną, ewentualną wizytację w miejscu. Podczas procedury oceny kluczowe znaczenie ma prawidłowe sporządzanie dokumentów oraz terminowość ich składania do Agencji. Właśnie na tym etapie osoby, które same starają się o dofinansowanie mają wiele problemów - mówi Szymon Cieśla, główny Analityk w DC Consultant. Korzystając z usług profesjonalnej firmy doradczej można być pewnym, że nie pojawią się nieścisłości, które mogą zdyskwalifikować wniosek.

 

Ostatnia prosta na drodze do dotacji

 

Po najdłuższej i najtrudniejszej części drogi przychodzi czas długiej prostej. Z założenia agencja rozpatruje bowiem wniosek w terminie ok. 6 miesięcy od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o kolejności przyznawania pomocy w danym oddziale regionalnym ARiMR. Tak jest, ale często jedynie teoretycznie. W sytuacji pojawienia się nieprawidłowości, Agencja wzywa wnioskodawcę w formie pisemnej, do poprawy, lub uzupełnienia wniosku, w terminie 21 dni kalendarzowych od doręczenia wezwania. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, następnym krokiem jest podpisanie umowy. Termin zawarcia umowy nie jest dłuższy niż 14 dni kalendarzowych od otrzymania wezwania.

 

Beneficjent w momencie podpisania umowy obliguje się do wypełnienia określonych w niej warunków.

 

W przeciągu 5 lat przedsiębiorca zobowiązuje się do:

•    osiągnięcia celu operacji i jego zachowania,

•    umożliwienia przeprowadzenia kontroli,

•    informowania Agencji o okolicznościach mogących mieć wpływ na wykonanie warunków umowy.

 

Elementarną częścią umowy jest stworzenie wcześniej zadeklarowanych miejsc pracy i utrzymanie ich przez 2 lata

 

Bezpieczna droga?

 

Nikt nie lubi ponosić odpowiedzialności za popełnione błędy. Przedsiębiorcy często zapominają jednak o warunkach, na jakich została przyznana im pomoc. Wtedy pojawiają się kolejne problemy. Oczywiście można je łatwo ominąć. Działanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest działaniem długofalowym i bardzo czasochłonnym. Usługi firm doradczych zwykle nie ograniczają się do pomocy w wypełnieniu wniosku czy dopilnowaniu terminowości konkretnej sprawy. Specjaliści często doradzają, jakie należy podjąć kroki, aby realizować wytyczone na początku drogi cele i cieszyć się sukcesem u jej kresu - mówi Jacek Śledziński z DC Consultant.

 

Szeroka kampania promocyjna wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców objętych programem. W ramach działania PROW 2007-2013 uruchomiono 23 działania, których efektem jest podjęcie około 900 inwestycji. W 2010 roku 385 przedsiębiorców uzyskało pomoc z Programu PROW 312. Lada dzień mamy poznać szczegóły: termin ogłoszenia, oraz długość trwania naboru. Póki co nie wiadomo jak tym razem będą kształtowały się dane dotyczące pozyskiwanych dotacji. Jedno wiadomo już teraz - warto zainteresować się tym, co jeszcze może zaoferować nam Działanie 312 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, bo może to być ostatni pociąg do sukcesu, do którego uda im się jeszcze wskoczyć. 

 


Jacek Śledziński

DC Consultant
Centrum Analiz
i Ekspertyz Ekonomicznych
60-595 Poznań,
ul. Dobra 31
tel/fax 061 852 30 18 
tel kom 602 575  93 
gsm: 502 372 944
j.sledzinski@dc-consultant.pl
Anna Rutkowska
DC Consultant
Centrum Analiz
i Ekspertyz Ekonomicznych
Specjalista ds. Marketingu i PR
60-595 Poznań,
ul. Dobra 31
tel. (61) 639 18 24
a.rutkowska@dc-consultant.pl 
Alina Grencel
portal Doradca-UE
Specjalista ds. Marketingu i PR
60-595 Poznań,
ul. Dobra 31
tel. (61) 639 18 24
fax (61) 852 30 18
gsm: 502 372 956
a.grencel@doradca-ue.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »