reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wybór formy opodatkowania na rok 2010

Wybór formy opodatkowania na rok 2010

Przedsiębiorcy mają czas do 20 stycznia na wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Trafna decyzja przyniesie wymierne korzyści w postaci gotówki na koncie.

PRZYKŁAD

Mąż prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Jego małżonka nie osiąga żadnych przychodów. Małżonkowie nie skorzystają ze wspólnego rozliczenia. Mąż rozliczy podatek liniowy w zeznaniu PIT-36L. Żona nie będzie składać zeznania rocznego. Załóżmy, że dochód roczny męża do opodatkowania wynosi 177 000 zł. Wyliczony podatek liniowy wynosi 33 630 zł.

Jeżeli mąż wybrałby opodatkowanie na zasadach ogólnych, to małżonkowie mogliby złożyć wspólne rozliczenie podatkowe za 2010 r. Podatek wyliczony według skali wyniósłby wtedy za 2010 r. 31 580 zł.

Opodatkowanie według skali podatkowej może wybrać każdy podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych. Wybór tej formy opodatkowania na 2010 r. nie musi być poprzedzony złożeniem zawiadomienia do urzędu skarbowego, jeżeli w 2009 r. przedsiębiorca dochody z działalności również opodatkowywał według skali. Zawiadomienie będzie wymagane w sytuacji, gdy podatnik w poprzednim roku rozliczał dochody z działalności w inny sposób, tj. podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych albo kartą podatkową. W takim przypadku podatnik musi złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie o rezygnacji z dotychczasowej formy opodatkowania i wyborze opodatkowani według skali podatkowej. Oświadczenie na 2010 r. należy złożyć w terminie do 20 stycznia 2010 r.

Podatek liniowy w wysokości 19 proc. dochodów mogą zastosować podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej. Podatnik nie odlicza w podatku liniowym żadnej kwoty wolnej. Jeżeli podatnik wybierze opodatkowanie podatkiem liniowym, to będzie musiał opodatkować tym podatkiem wszelkie dochody z prowadzonej przez podatnika działalności, niezależnie od jej form i rodzajów. Wybór podatku liniowego wymaga złożenia oświadczenia do urzędu skarbowego, jeżeli w poprzednim roku podatkowym podatnik rozliczał się z fiskusem w innej formie opodatkowania. Oświadczenie o wyborze podatku liniowego na 2010 r. należy złożyć do urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia 2010 r. Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli w latach poprzednich podatnik skutecznie wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym i z niego nie zrezygnował.

Podatku liniowego nie mogą wybrać lub tracą prawo do jego stosowania podatnicy, którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej (prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki osobowej) ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym.

PRZYKŁADY

1. Pan Kowalski był zatrudniony w 2009 r. w firmie Ekspert sp. z o.o. jako informatyk. Do jego obowiązków należało serwisowanie i konserwacja sprzętu komputerowego. Od 1 stycznia 2010 pan Kowalski rozpoczął indywidualną działalność gospodarczą w zakresie serwisowania i konserwacji sprzęty komputerowego. Swoje usługi świadczy m.in. na rzecz firmy Ekspert. Pan Kowalski w 2010 r. nie może opodatkować dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

2. Pani Nowak była zatrudniona w 2009 r. w wydawnictwie Pana Baranowa jako księgowa. Od 1 stycznia pani Nowak podjęła działalność gospodarczą w formie spółki jawnej zawiązanej z panem Baranowem. Spółka prowadzi działalność wydawniczą. W takim przypadku pani Nowak może dochody uzyskiwane ze spółki opodatkować w 2010 r. podatkiem liniowym. Takie stanowisko potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 listopada 2009 r. (nr IPPB1/415-620/09-4/EC).

Wzór oświadczenia o rezygnacji z podatku liniowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wzór oświadczenia o wyborze podatku liniowego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna:

art. 9a, 30c ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama