REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

15 listopada mija termin na złożenie wniosku o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń młodocianych, którzy dokształcają się w formach szkolnych. Wniosek ten pracodawca lub w jego imieniu organizacja zrzeszająca pracodawców składa w centrum edukacji i pracy młodzieży działającym w OHP.

O refundację wynagrodzeń młodocianych i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń ubiegać się może pracodawca, który zamierza zatrudnić młodocianych, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

REKLAMA

• zamierza zatrudnić ich w zawodach określonych w ogłaszanym w wojewódzkim dzienniku urzędowym wykazie zawodów (warto zatem przed zatrudnieniem młodocianych zapoznać się z aktualnym wykazem obowiązującym w danym województwie) - informacje te najłatwiej uzyskać w wojewódzkich urzędach pracy,

REKLAMA

• spełnia warunki (pracodawca, osoba prowadząca w jego imieniu zakład pracy lub osoba zatrudniona u niego) do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego.

Wniosek o zawarcie umowy dotyczącej refundowania pracodawcy kosztów wynagrodzeń i składek od nich z tytułu zatrudniania pracowników młodocianych należy złożyć do centrum edukacji i pracy młodzieży, właściwego ze względu na miejsce odbywania przez młodocianego przygotowania zawodowego. Centrum to działa w Wojewódzkiej Komendzie OHP (adresy WK OHP znajdują się na stronie: www.ohp.pl).

Wniosek o zawarcie umowy dotyczącej młodocianych, którzy dokształcają się w formach szkolnych, pracodawca lub w jego imieniu organizacja zrzeszająca pracodawców może złożyć w centrum edukacji w terminie od 1 stycznia do 15 listopada każdego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca otrzymujący refundację musi zobowiązać się do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wszystkich młodocianych finansowanych z Funduszu Pracy przez 6 miesięcy po zakończeniu przygotowania zawodowego.

Maksymalna wysokość refundacji jest ograniczona - nie może przekraczać wysokości wynagrodzenia młodocianych ustalonego w przepisach oraz opłacanych od tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracodawcę.

Oznacza to, że pracodawca na jednego pracownika młodocianego uzyska refundację w wysokości*:

• w pierwszym roku nauki - 123,26 zł + 17,58 zł (składki na ubezpieczenia społeczne liczone od tej kwoty obciążające pracodawcę: ubezpieczenie emerytalne - 9,76% i rentowe - 4,5%),

• w drugim roku nauki - 154,07 zł + 21,97 zł (składki na ubezpieczenia społeczne liczone od tej kwoty obciążające pracodawcę: ubezpieczenie emerytalne - 9,76% i rentowe - 4,5%),

• w trzecim roku nauki - 184,89 zł + 26,37 zł (składki na ubezpieczenia społeczne liczone od tej kwoty obciążające pracodawcę: ubezpieczenie emerytalne - 9,76% i rentowe - 4,5%).

REKLAMA

Refundację zwiększa się o kwoty składek na ubezpieczenie wypadkowe obciążających pracodawcę. Składka ta jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń. Wynosi ona od 0,67% do 3,33%.

Wzory wniosków kierowanych do centrum edukacji oraz umowy o refundację zostały zamieszczone w załącznikach do rozporządzenia w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom.

Wniosek o zawarcie umowy może dotyczyć:

• nie więcej niż trzech młodocianych, jeżeli pracodawca zatrudnia wyłącznie młodocianych,

• młodocianych w liczbie nieprzekraczającej trzykrotnej liczby zatrudnionych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy na czas nieokreślony niebędących młodocianymi.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia 15 pracowników. Dwóch z nich pracuje na podstawie umów na okres próbny (pełny etat), dwóch na podstawie umów o pracę na czas określony (pełny etat), pozostali pracownicy zatrudnieni są na podstawie umów na czas nieokreślony (4 na 1/2 etatu, pozostali na pełny etat).

Przy ustalaniu liczby pracowników, od których zależeć będzie maksymalna liczba młodocianych, za których pracodawca będzie mógł uzyskać refundację, bierzemy pod uwagę tylko pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony (w tym przypadku 11 osób). Musimy jednak dokonać przeliczenia na pełne etaty:

4 x 1/2 etatu = 2 etaty.

Łącznie mamy zatem 9 pełnych etatów, czyli pracodawca może ubiegać się o refundację maksymalnie za 27 pracowników młodocianych.

• § 2-6 i załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom - Dz.U. Nr 77, poz. 518; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 235, poz. 1601

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

 

* Podane kwoty dotyczą miesięcznych wynagrodzeń młodocianych w okresie wrzesień-listopad 2009 r.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA