| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Konto bankowe firmy

Konto bankowe firmy

Osoba, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, nie musi zakładać specjalnego rachunku bankowego. Do rozliczeń może wykorzystać konto osobiste, pod warunkiem że nie zabrania tego bank prowadzący rachunek.

Banki oczywiście gorąco zachęcają do skorzystania z oferty kont dedykowanych firmom (przede wszystkim ze względu na wyższe koszty, ponoszone przez posiadacza za te same usługi). Często zdarza się, że zanim firma zacznie funkcjonować, jej właściciel znajduje w skrzynce korespondencję z banku zachęcającą do założenia takiego konta. Jednak skoro można taniej, po co przepłacać?

Nie ma bowiem przeciwwskazań (natury ustawowej) do korzystania z konta osobistego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Jeżeli ma takie życzenie, może wykorzystywać posiadane już konto zarówno do rozliczeń stricte osobistych, jak i tych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Cytowany już art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie określa, za pomocą jakiego konkretnie rachunku mają być prowadzone rozliczenia. Podobnie przepisy podatkowe nie uściślają kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowych. Powyższe regulacje nie precyzują również rachunków, których stosowanie do powyższych celów jest zabronione.

Warto zatem zwrócić uwagę na art. 50 ustawy - Prawo bankowe. Czytamy w nim m.in., że „(...) posiadacz rachunku bankowego dysponuje swobodnie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku. W umowie z bankiem mogą być zawarte postanowienia ograniczające swobodę dysponowanie tymi środkami”.

Oznacza to, że w regulaminie rachunku bankowego dotyczącego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego może wystąpić zapis mówiący o tym, że konto osobiste nie może być wykorzystywane do rozliczeń prowadzonych z tytułu działalności gospodarczej. Takie zapisy faktycznie pojawiają się w regulaminach kont bankowych. Może to być jedyna przeszkoda uniemożliwiająca wykorzystywanie konta osobistego do rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego zanim ktoś zdecyduje się wykorzystywać swój rachunek osobisty do ww. rozliczeń, powinien sprawdzić, czy regulamin konta tego nie zabrania.

Maria Poznańska

specjalista w zakresie finansów i bankowości

Podstawa prawna:

• art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807,

• art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60,

• art. 49 ust. 3, art. 50 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe - Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK