| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak wybrać najkorzystniejszą metodę rozliczeń VAT w 2009 r.

Jak wybrać najkorzystniejszą metodę rozliczeń VAT w 2009 r.

Nowelizacja ustawy o VAT przyznała wszystkim podatnikom VAT prawo wyboru kwartalnej metody rozliczania VAT. Podatnik sam, bez względu na wysokość osiąganych przychodów (obrotów), zadecyduje o rozliczaniu miesięcznym bądź kwartalnym zobowiązania w VAT.

Zaliczki w faktycznej wysokości

Dla podatnika nie zawsze korzystne jest odprowadzanie zaliczek na podatek na podstawie kwot podatku należnego odprowadzonych za poprzedni kwartał. Korzystniejsze może być odprowadzanie zaliczek na podatek w wysokości faktycznego zobowiązania podatkowego za dany miesiąc.

Przepisy znowelizowanej ustawy o VAT wprowadzają taką możliwość, tzn. umożliwiają podatnikowi wpłacanie zaliczek w wysokości faktycznego rozliczenia. Pozwoli to uniknąć nadpłat w sytuacji znacznych rozbieżności w wysokości zobowiązań podatkowych w poszczególnych kwartałach. Takie uprawnienie wynika z art. 103 ust. 2f ustawy. Podatnik może wpłacać zaliczki na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka. Warunkiem jest pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego. Należy je złożyć najpóźniej z chwilą wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc pierwszego kwartału, od którego zaliczki będą ustalane w wysokości faktycznego rozliczenia, jednak nie później niż z upływem terminu do jej zapłaty.

PRZYKŁAD

Gamma S.A. za I kwartał 2009 r. złożyła deklarację VAT-7D, w której wykazała zobowiązanie podatkowe w kwocie 200 000 zł. W rezultacie zaliczka na VAT za pierwszy miesiąc II kwartału 2009 r., tj. kwiecień 2009 r., wyniosłaby 66 667 zł (1/3 x 200 000 zł). Na podstawie faktycznego rozliczenia VAT za kwiecień 2009 r. miesięczne zobowiązanie z tytułu VAT wyniosło 50 000 zł.

Podatnik może wpłacić zaliczkę na kwartalny VAT za kwiecień 2009 r. (w terminie do 25 maja 2009 r.) w faktycznej wysokości wynikającej z rozliczenia, tj. w kwocie 50 000 zł. Warunkiem wpłaty zaliczki w tej wysokości jest złożenie do urzędu skarbowego pisemnego zawiadomienia o ustaleniu zaliczki na VAT w wysokości faktycznego rozliczenia. Zawiadomienie to firma musi złożyć najpóźniej w terminie, w którym dokona wpłaty zaliczki za kwiecień 2009 r., ale nie później niż do 25 maja 2009 r. (z upływem terminu płatności zaliczki za pierwszy miesiąc pierwszego kwartału, w którym spółka ustali zaliczki na podstawie faktycznego rozliczenia). Gamma S.A. zobowiązana będzie do stosowania tego sposobu ustalania wysokości zaliczek co najmniej przez dwa kwartały. Dopiero po upływie dwóch kwartałów, czyli od rozliczenia VAT za IV kwartał 2009 r., Gamma S.A. będzie miała prawo do ustalania miesięcznych zaliczek na VAT w wysokości 1/3 zobowiązania podatkowego za poprzedni kwartał.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eco Carport

Producent i dystrybutor wiat z drewna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK