| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Od stycznia prostsza droga po pieniądze z UE

Od stycznia prostsza droga po pieniądze z UE

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało ułatwienia w dostępie do funduszy z UE. Zmiany w programach krajowych będą wprowadzone w najbliższych miesiącach. Resort pracuje także nad ułatwieniami w dostępie do unijnych dotacji w regionach.

Paweł Tynel z Ernst & Young, zwraca także uwagę na zmiany w kryteriach oceny projektów w programie Innowacyjna Gospodarka. Chodzi m.in. o zmianę definicji innowacyjności, nad którą pracuje obecnie MRR.

Eksperci pozytywnie oceniają także propozycję likwidację wielu uciążliwych dla przedsiębiorców obowiązków formalnych, takich jak stosowanie firmowych pieczątek czy podpisywanie wniosku na każdej stronie.

W przypadku programu Kapitał Ludzki zmiany koncentrują się na usprawnieniu generatora wniosków czy ujednoliceniu oceny projektów w różnych województwach.

- Są to tylko propozycje. Wszystko będzie zależało od tego, czy ministerstwu uda się je wprowadzić w życie - podkreśla Krzysztof Herod.

Urzędnicy są dobrej myśli. Twierdzą, że część zmian już została wprowadzona, albo też stanie się to lada moment. Na przykład dotyczy to dostępu dużych firm spożywczych do dotacji z UE, o czym GP informowała dwa tygodnie temu.

- W przypadku Innowacyjnej Gospodarki chcemy wprowadzić zmiany przed pierwszymi konkursami w przyszłym roku - zapowiada Jarosław Pawłowski.

Dłużej ten proces potrwa w programie Kapitał Ludzki. Według Pawła Chorążego, dyrektora Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w MRR, stanie się to na przełomie marca i kwietnia.

- Aby wprowadzić zmiany w życie, musimy wygasić konkursy o unijne dotacje. Zgodnie z prawem nie możemy zmieniać zasad w czasie ich trwania - tłumaczy Paweł Chorąży.

Dlatego też MRR musi poczekać aż wszystkie urzędy zakończą nabory wniosków.

Nieoficjalnie urzędnicy z MRR mówią, że bardzo liczą także na to, że urzędy marszałkowskie skorzystają z opracowywanych ułatwień. Jak mówi Marzenna Chmielewska z PKPP Lewiatan, jest to o tyle ważne, że to w regionach firmy mają największe problemy z dostęp do unijnego wsparcia.

- Pod względem procedur regiony są o około dwóch lat opóźnione w stosunku do programów krajowych - podkreśla ekspert PKPP Lewiatan.

- Będziemy pokazywać im nasze doświadczenia z wdrażania programu Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw czy Innowacyjna Gospodarka. Być może także urzędnicy z urzędów marszałkowskich będą mogli odbywać staż w PARP - mówi Jarosław Pawłowski.

Łatwiejszy dostęp do funduszy unijnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK