reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zmień formę opodatkowania działalności na korzystniejszą

Zmień formę opodatkowania działalności na korzystniejszą

Za 10 dni, w poniedziałek 21 stycznia 2008 r., nieodwołalnie upłynie termin, w którym osoba fizyczna osiągająca przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej może wybrać formę opodatkowania.

Nie jest to perspektywa zbyt odległa, zważywszy, że ostateczny wybór trzeba poprzedzić kalkulacjami, które powinny uwzględniać nie tylko wysokość należnego podatku, ale prawo lub jego brak do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub na zasadach osoby samotnie wychowującej dzieci czy możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Po raz pierwszy w tych kalkulacjach uwzględnić trzeba prawo do pomniejszenia podatku o 1145,08 zł na każde dziecko z tytułu ulgi prorodzinnej. Gdy przychód z działalności jest jedynym w rodzinie, mając prawo do ulgi nie skorzystamy z niej ze względów formalnych wybierając np. podatek liniowy.

Nie ma przeszkód, by wrócić od płacenia podatku według art. 30c ustawy PIT do podatku ustalanego według skali podatkowej. W tym celu wystarczy jedynie złożyć zawiadomienie o rezygnacji. Jeśli podatnik nie złoży w terminie do 21 stycznia wniosku o kartę podatkową lub oświadczenia o wyborze ryczałtu, to nieodwołalnie musi w tym roku płacić podatek według skali podatkowej, po ewentualnym wcześniejszym zsumowaniu go z innymi dochodami opodatkowanymi w tej formie, np. dochodami z pracy, emerytury czy z działalności wykonywanej osobiście.

Praktycznie równie swobodnie przedsiębiorca przejść może z podatku płaconego według skali do podatku w stałej wysokości 19 proc. Jedyną ku temu formalną przeszkodą jest zamiar świadczenia usług lub sprzedawania towarów podmiotowi, który w roku poprzednim był pracodawcą podatnika. Ta sama przeszkoda może utrudnić przejście z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, płaconego w 2007 roku, na podatek liniowy od działalności gospodarczej. Natomiast gdy podatnik w 2007 roku korzystał z karty, a w roku bieżącym wolałby rozliczać się na podstawie art. 30c ustawy PIT, musiałby łączyć osiąganie dochodów z działalności gospodarczej z pracą na etacie i w bieżącym roku współpracować biznesowo z byłym pracodawcą, by korzystanie obecnie z podatku liniowego od działalności było niemożliwe.

Zdecydowanie więcej przeszkód formalnych może utrudniać powrót z podatku ustalanego na podstawie księgi przychodów i rozchodów, a więc liniowego lub płaconego według skali, do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Poza przekroczoną w 2007 roku granicą obrotów (150 tys. euro) zakazy określone są w art. 8 ustawy o podatku ryczałtowym. Dla przykładu nie jest możliwy powrót do ryczałtu przedsiębiorcy podejmującego wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Natomiast forma opodatkowania działalności gospodarczej w roku 2007 nie ma żadnego wpływu na uzyskanie prawa do płacenia karty podatkowej. Skutecznie wniosek o objęcie tą formą opodatkowania mogą złożyć wszystkie osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, o ile tylko jej zakres i rozmiar mieści się w granicach przewidzianych dla podatku w formie karty. Są one określone w art. 23-41 ustawy o podatku zryczałtowanym oraz w tabelach stanowiących załącznik do tej ustawy.

565,2 tys. zł

Limit dla ryczałtu

Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą wybrać podatnicy, którzy w 2007 roku uzyskali przychody z działalności gospodarczej wyższe niż równowartość 150 tys. euro czyli 565,2 tys. zł

MARIANNA OLSZEWSKA

gp@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama