REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kopiowanie artykułów z sieci

Monika Brzozowska
Monika Brzozowska
Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.
Czy można legalnie kopiować artykuły w sieci?
Czy można legalnie kopiować artykuły w sieci?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Częstym pytaniem podczas różnego rodzaju spotkań dotyczących praw autorskich jest pytanie o możliwość kopiowania artykułów z sieci. Czy firma może na własnej stronie internetowej w zakładce „napisali o nas” kopiować całe artykuły z gazet?

Sprawa nie jest prosta. Można oczywiście skorzystać z tzw. dozwolonego użytku publicznego niemniej jednak należy pamiętać by korzystając z prawa cytatu czy też prawa przedruku spełnić wymogi formalne zagwarantowane twórcom w ustawie.

REKLAMA

Co do zasady bowiem korzystanie i rozpowszechnianie cudzych utworów, bez zezwolenie twórcy jest zabronione.
Prawo przedruku uregulowane jest w art. 25 prawa autorskiego. Zgodnie z tym przepisem „wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji:

  • już rozpowszechnione:
    •  sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,
    •  aktualne artykuły na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne, chyba że zostało wyraźnie zastrzeżone, że ich dalsze rozpowszechnianie jest zabronione,
    •  aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie,
  • krótkie wyciągi ze sprawozdań i artykułów, o których mowa w pkt 1 lit. a i b;
  • przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych;
  • mowy wygłoszone na publicznych zebraniach i rozprawach; nie upoważnia to jednak do publikacji zbiorów mów jednej osoby;
  • krótkie streszczenia rozpowszechnionych utworów.”

Ponadto jak czytamy w ust. 2 niniejszego artykułu za korzystanie z aktualnych artykułów na tematy politycznych, gospodarczy i religijne oraz za korzystanie z aktualnych wypowiedzi i fotografii reporterskich twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

Zobacz: Kto ma prawo do awatara?

Interpretacja  przepisu

REKLAMA

Po pierwsze - z prawa przedruku mogą korzystać środki masowego przekazu (tu oznaczone jako prasa, radio oraz telewizja. Przepis ten bowiem ma zapewnić szybką, rzetelną i szeroką informację. Uznaje się iż interes publiczny wymaga by prawa autorskie twórców doznały ograniczenia. Nie oznacza to absolutnie możliwości nieograniczonego korzystania z utworów i szerokiego rozpowszechniania utworów do których prawa autorskie posiada twórca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie – z prawa przedruku możemy skorzystać jeśli utwór, których chcemy przedrukować był już rozpowszechniony. Za utwór rozpowszechniony, zgodnie z art. 6, prawo autorskie uważa utwór, który za zezwoleniem twórcy został w jakikolwiek sposób udostępniony publiczny. Czy jednak opublikowanie w Internecie będzie każdorazowo za zgodę twórcy – tu powstają wątpliwości. Niemniej jednak w doktrynie uznaje się iż nie można uznać za zawinione naruszenie prawa autorskiego, gdy brak było zgody na publikację lub rozpowszechnienie.

Po trzecie prawo przedruku dotyczy tylko materiałów tzw. aktualnych. Tu niezwykle ciężko jest stwierdzić kiedy materiał jest jeszcze aktualny a kiedy już się zdezaktualizował – uznaje się więc iż aktualny to taki, który budzi w danej chwili zainteresowanie opinii społecznej.

Po czwarte możliwość przedruku dotyczy „wąskiej kategorii” artykułów tj. o tematyce politycznej, gospodarczej czy religijnej. Nie będą więc korzystały z prawa przedruku artykuły naukowe czy historyczne.

REKLAMA

Przedrukowywać można również zdjęcie reporterskie. Zdjęciem reporterskim jest taki utwór, który towarzyszy pewnym wydarzeniom, zdarzeniom. Tam gdzie zachowuje swoją aktualność, mimo iż jest utworem chronionym przez prawo autorskie – można korzystać z prawa przedruku.

Po piąte – warto pamiętać, że za korzystanie z prawa przedruku twórca ma prawo do wynagrodzenia. Nie może się zatem twórca sprzeciwić się publikowaniu jego artykułu czy zdjęcia reporterskiego, za taką jednak publikacje należy mu się wynagrodzenie.

Prawo przedruku obejmuje również przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych , które dotychczas nazywano przeglądem prasy. Pamiętać jednak należy informacje kto i co o nas napisał mogą być cytatami (we własnym utworze) lub mogą polegać na krótkich streszczeniach opublikowanych utworów. Co do zasady nie może to być przegląd i zeskanowanie całych artykułów.

Prawo cytatu

Prawo cytatu uregulowane jest w art. 29 prawa autorskiego, zgodnie z którym „wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości”.

Aby jednak cytować zgodnie z prawem autorskim trzeba pamiętać o następujących zasadach:

  • cytat musi być opatrzony imieniem i nazwiskiem twórcy oraz źródłem, z którego cytujemy;
  • cytat musi być rozpoznawalny jako włączenie w nasz utwór urywka cudzej twórczości lub nawet całego utworu ale w taki sposób by cytat w stosunku do naszego utworu miał rolę podrzędną;
  • cytować można w określonym celu – uzasadnionym wyjaśnieniem, nauczaniem, analizą krytyczna lub prawami gatunku twórczości;
  • cytować można tylko utwory rozpowszechnione tj. takie, które za zezwoleniem twórcy zostały w jakikolwiek sposób udostępniony publicznie.

W przypadku zarówno prawa cytatu jak i prawa przedruku winno się pamiętać o warunkach koniecznych zapisanych w art. 34 i 35 prawa autorskiego, zgodnie z którymi można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła.

Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości (tak art. 34 prawa autorskiego). Zaś zgodnie z art., 35 prawa autorskiego dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy.

Polecamy serwis E-firma

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA