reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Praca i ubezpieczenia

Odpowiedzialność karna pracodawcy

Aktualizacja: 25.11.2008

Przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności jest złośliwe lub uporczywe naruszanie praw pracownika wynikających ze stosunku pracy. »

Konsekwencje spóźnionej wypłaty wynagrodzenia

Aktualizacja: 20.11.2008

Pracodawcy muszą pamiętać, że łamanie przepisów o terminowej wypłacie wynagrodzenia grozi surowymi sankcjami o charakterze publicznym, a pracownicy mogą skutecznie dochodzić swoich praw. »

Na co powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca, który chce oddelegować pracownika

Aktualizacja: 18.11.2008

Polscy przedsiębiorcy już od ponad 4 lat mogą delegować osoby zatrudnione do pracy w Unii Europejskiej, EOG i Szwajcarii. Na podstawie składanych dokumentów ZUS opracował wskazówki dla przedsiębiorców, którzy chcą, aby pracownicy podlegali nadal ubezpieczeniom społecznym w Polsce. »

Zasiłek dla bezrobotnych dla przedsiębiorcy

Aktualizacja: 13.11.2008

Prowadzę indywidualnie działalność gospodarczą. Najbardziej intensywna i opłacalna praca przypada na lato i zimę. Dlatego też chcę skorzystać z nowych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i zawiesić firmę do końca 2008 r. Na ten czas planuję się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Zależy mi na składce zdrowotnej i zasiłku. Czy mogę tak postąpić? »

Za zleceniobiorcę nie zawsze trzeba opłacać składkę na Fundusz Pracy

Aktualizacja: 13.11.2008

Obowiązek opłacenia składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę zależy przede wszystkim od statusu zleceniodawcy. Ponadto zleceniobiorca musi podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz jego miesięczny przychód musi być równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. »

Kiedy ustaje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Aktualizacja: 13.11.2008

Prowadzę działalność gospodarczą, przy której zatrudniam 3 pracowników i 6 zleceniobiorców. Z tytułu działalności podlegam obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Gdy we wrześniu br. ubiegałem się o zasiłek chorobowy, okazało się, że ZUS wyłączył mnie z ubezpieczenia chorobowego z powodu opłacenia w zbyt niskiej wysokości składek należnych za marzec (za wszystkich zatrudnionych i za siebie). Dlaczego ZUS wyłączył mnie z tego ubezpieczenia, jeśli zaniżona wpłata dotyczyła składek na ubezpieczenie zdrowotne, a nie na ubezpieczenia społeczne? »

Informacja o warunkach zatrudnienia

Aktualizacja: 12.11.2008

Pracodawca nie musi w sposób opisowy informować pracownika o warunkach zatrudnienia. Wystarczy, jeśli wskaże mu odpowiednie przepisy prawa pracy. »

Kiedy pracodawca ma obowiązek wprowadzenia regulaminu wynagrodzeń

Aktualizacja: 06.11.2008

Określenie wynagrodzenia za pracę jest podstawowym elementem każdej umowy o pracę. Jego wysokość może być określona w regulaminie wynagradzania. Pracodawca powinien wiedzieć, w jakich sytuacjach musi go wprowadzić. »

BHP przy umowach cywilnoprawnych

Aktualizacja: 06.11.2008

Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalania pracodawcy z obowiązku zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. »

Karta czasu pracy

Aktualizacja: 06.11.2008

 Obowiązkiem każdego pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem. »

Choroba przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Aktualizacja: 28.10.2008

Długotrwała i nieprzerwana choroba pracownika może być powodem rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może czekać na powrót pracownika, usprawiedliwiając mu nieobecność w pracy do czasu odzyskania pełnej zdolności do pracy. »

Zawieszenie działalności a okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Aktualizacja: 06.11.2008

Prowadzę jednoosobową firmę usługową. Jest to moja pierwsza działalność. Korzystam z 24-miesięcznej ulgi w opłacaniu składek ZUS, tzn. opłacam składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy wymiaru. Jeśli zawieszę działalność w gminie, to czy okres tego zawieszenia ZUS wliczy mi do okresu 2 lat, w którym mam prawo do ulgi? Czy zawieszenie przerwie upływ tych 24 miesięcy? »

Wydłużony dobowy wymiar czasu pracy nie pozbawia pracownika prawa do odpoczynku

Aktualizacja: 23.10.2008

Jednym z najistotniejszych przepisów regulujących problematykę czasu pracy jest przepis przyznający pracownikom w każdej dobie prawo do co najmniej jedenastogodzinnego okresu odpoczynku. W praktyce oznacza to, że pracodawca powinien organizować pracownikowi pracę w taki sposób, aby w każdej dobie dysponował on co najmniej jedenastoma kolejnymi godzinami wolnymi od pracy. »

Jak obliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy

Aktualizacja: 06.11.2008

W dniu rozwiązania stosunku pracy pracodawca musi wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jego prawidłowe wyliczenie sprawia często kłopoty, zwłaszcza w sytuacji, gdy wynagrodzenie pracownika w poszczególnych miesiącach znacznie się różni. »

Negatywny wynik egzaminu z zasad bhp może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Aktualizacja: 06.11.2008

Przed dopuszczeniem do wykonywania pracy pracownik musi przejść wstępne szkolenie bhp, a okresowe - w trakcie pozostawania w zatrudnieniu. Szkolenia te odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama