| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Ochrona stosunku pracy w razie zwolnienia grupowego

Ochrona stosunku pracy w razie zwolnienia grupowego

Ochrona stosunku pracy podczas grupowego zwolnienia podlega znacznym ograniczeniom. Podobnie jest w razie zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników. Niektórym pracownikom można wypowiedzieć umowę o pracę, innym pracodawca może jedynie złożyć wypowiedzenie zmieniające.

Wyżej wymienionym pracownikom, w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy. Oznacza to, że pracodawca może w drodze wypowiedzenia zmieniającego zmienić ich warunki pracy, np. przez zaproponowanie innego stanowiska bądź wynagrodzenia. Jeżeli wypowiedzenie warunków pracy lub płacy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikom tym przysługuje, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad wynikających z kodeksu pracy. Należy przypomnieć, że zasady obliczania tego dodatku określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62 poz. 289 z późn.zm.).

Przykład

Na skutek światowego kryzysu finansowego „Auto-Metal” Sp. z o.o. straciła dotychczasowych odbiorców produkowanych przez siebie zaworów silnikowych. Z tego powodu spółka zmuszona była do przeprowadzenia zwolnienia grupowego. Wypowiedzenie umowy o pracę otrzymał pan Grzegorz W. Pan Grzegorz wniósł pozew do sądu pracy. Powołując się na art. 39 k.p. wskazywał w pozwie, że w chwili wręczenia mu wypowiedzenia umowy o pracę brakowało mu dwóch lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, a jego okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. W związku z powyższym pan Grzegorz domagał się przywrócenia do pracy. Sąd po ustaleniu, że Grzegorz W. spełnia warunki określone w art. 39 k.p., przywrócił go do pracy.

Warto jeszcze wspomnieć o pewnej szczególnej grupie pracowników, o której mowa w art. 41 k.p. Są to pracownicy nieobecni w pracy z przyczyn usprawiedliwionych - podczas urlopu lub podczas innej usprawiedliwionej nieobecności, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia zgodnie z art. 53 k.p.

Wypowiedzenie tym pracownikom warunków pracy i płacy w razie zwolnienia grupowego jest dopuszczalne niezależnie od okresu trwania urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Wobec nich pracodawca może w każdym czasie zastosować wypowiedzenie zmieniające, a w razie obniżenia przez to ich wynagrodzenia pracownicy ci nie mają prawa do dodatków wyrównawczych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK