| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Umowa o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny

Chciałabym założyć własną działalność gospodarczą w postaci usług księgowych. Musiałabym zatrudnić kilku pracowników, ale - nie będąc przekonana co do ich kwalifikacji - chciałabym na początek zawrzeć z nimi umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Czy jest to możliwe w stosunku do wszystkich pracowników i na każdym stanowisku i czy będę mogła ewentualnie wcześniej rozwiązać te umowy, nawet bez podawania przyczyny?


Każda umowa o pracę (umowa o pracę zawarta na czas określony, na czas nieokreślony i na czas wykonania określonej pracy) może być poprzedzona umową o pracę zawartą na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy.

Możliwość zawarcia umowy na okres próbny przed każdym rodzajem umowy oznacza, że pracodawca i pracownik mogą określić sami czas trwania tego okresu, który nie może być jednak dłuższy niż 3 miesiące (ustawodawcy chodziło o nieprzedłużanie okresu niepewności, jakim jest dla pracownika umowa zawarta na okres próbny).

Umowę o pracę na okres próbny może Pani zawrzeć ze wszystkimi pracownikami, gdyż Kodeks pracy nie wprowadza ograniczeń co do zawierania, tej umowy z jakąkolwiek grupą pracowników czy zatrudnianych na różnych stanowiskach.

Rozwiązanie umowy zawartej na okres próbny następuje z upływem okresu, na który została zawarta.

Przepisy kodeksowe dopuszczają jednak możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej na okres próbny, za wcześniejszym wypowiedzeniem przez każdą ze stron stosunku pracy.

Okres wypowiedzenia wynosi:

• 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

• 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

• 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień albo jego wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca (np. wypowiedzenie umowy na okres próbny, której okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, złożone w czwartek 8 stycznia 2008 r. kończy swój bieg w sobotę 24 stycznia).

Wypowiadając umowę o pracę zawartą na okres próbny, pracodawca nie ma obowiązku uzasadniania swojego oświadczenia o wypowiedzeniu, gdyż - zgodnie z art. 30 § 4 k.p. - obowiązek taki spoczywa na pracodawcy tylko w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

Pracodawca może również rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę zawartą na okres próbny bez wypowiedzenia z winy pracownika. Artykuł 52 k.p. jako przyczyny takiego rozwiązania umowy wymienia ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, oraz zawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Umowa zawarta na okres próbny może być także rozwiązana za porozumieniem stron.

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu, rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub za porozumieniem stron powinno nastąpić na piśmie.

Odpowiedziała Joanna Pysiewicz-Jężak

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK