| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak zawrzeć przedwstępną umowę o pracę

Jak zawrzeć przedwstępną umowę o pracę

Umowa przedwstępna nie tylko dyscyplinuje strony umowy, ale pozwala także wyegzekwować zgodę na zawarcie ostatecznej umowy. Może również stanowić podstawę do roszczenia odszkodowawczego.

WaŻne!

Na podstawie wyroku sądowego można wymusić zatrudnienie, chociaż trudno wyobrazić sobie późniejszą współpracę stron.

Dla pracownika takie wymuszone zatrudnienie może być jednak korzystne pod kątem finansowym, gdyż może otrzymać np. wynagrodzenie za okres wypowiedzenia lub odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę. W kwestii dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej warto wskazać na uchwałę z 7 stycznia 1967 r. (III CZP 32/66, OSNC 1968/12/199), w której Sąd Najwyższy uznał, że prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek strony do złożenia oznaczonego oświadczenia woli zastępuje to oświadczenie (art. 64 k.c. oraz art. 1047 k.p.c.). Jeżeli więc oświadczenie to ma stanowić składnik umowy, która ma być zawarta między stronami, do zawarcia tej umowy konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia woli przez drugą stronę z zachowaniem wymaganej formy. Nie dotyczy to jednak zawarcia umowy przyrzeczonej w umowie przedwstępnej (art. 390 § 2 k.c.). Oznacza to, że jeśli pracownik wygra sprawę dotyczącą umowy przedwstępnej, to wyrok sądu zastępuje od razu całą umowę o pracę i pracownik może żądać dopuszczenia do pracy. Stąd tak ważne jest zawarcie już w umowie przedwstępnej istotnych warunków umowy przyrzeczonej.

Istotne jest to, że taki proces będzie dla pracownika co do zasady darmowy (art. 35 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - DzU nr 167, poz. 1398 ze zm.). Pracownik będzie jednak musiał tylko uiścić opłatę podstawową w wysokości 30 zł w przypadku składania apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Ponadto w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 zł, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.

Należy również wspomnieć o wyroku Sądu Najwyższego z 10 września 1997 r. (I PKN 243/97, OSNP 1998/12/357), który zawiera tezę, że jeżeli nie doszło do zawarcia umowy przedwstępnej, bo rokowania stron nie ustalają istotnych postanowień umowy przyrzeczonej (art. 389 k.c.), a w szczególności nie określają rodzaju pracy, terminu jej rozpoczęcia i wynagrodzenia odpowiadającego rodzajowi pracy (art. 29 § 1 k.p.), to żadna ze stron pertraktacji nie jest uprawniona do dochodzenia zawarcia umowy o pracę na podstawie art. 390 § 2 k.c. w zw. z art. 300 k.p.

Roszczenia z przedwstępnej umowy o pracę przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta. Jeśli zatem np. dniem tym miał być 1 lipca 2008 r., to roszczenia można skutecznie realizować do 1 lipca 2009 r. Jeżeli sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym orzeczenie stało się prawomocne.

Przykład

Antoni B. i Marek F. - jako przyszły pracodawca - podpisali 3 lutego 2008 r. przedwstępną umowę o pracę. Została ona zawarta w formie pisemnej i zawierała wszystkie niezbędne elementy umowy przyrzeczonej. W umówionym terminie (15 lutego 2008 r.) Marek F. odmówił podpisania przyrzeczonej umowy, co poskutkowało złożeniem sprawy do sądu. Sąd I instancji wydał wyrok oddalający powództwo (24 kwietnia 2008 r.), a następnie Antoni B. wniósł od tego orzeczenia apelację. Załóżmy, że sąd okręgowy utrzyma zaskarżony wyrok w mocy - dopiero od dnia uprawomocnienia tego wyroku będzie biegł termin przedawnienia roszczenia o odszkodowanie.

Adam Malinowski

radca prawny

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK