| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki przybędą pracodawcom zatrudniającym 50 pracowników

Jakie obowiązki przybędą pracodawcom zatrudniającym 50 pracowników

Na razie ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, regulująca m.in. możliwość tworzenia rad pracowników, stosowana jest do pracodawców zatrudniających co najmniej 100 pracowników. Po 23 marca 2008 r. przepisy ustawy obejmą również pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Co to oznacza dla nich w praktyce?


Po 23 marca 2008 r. u pracodawców prowadzących działalność gospodarczą zatrudniających co najmniej 50 pracowników będą mogły powstawać rady pracowników. Podkreślić przy tym należy, że rada pracowników może, ale nie musi, być wybrana u takiego pracodawcy. Decyzja w tym zakresie należy do podmiotu uprawnionego do wyboru członków rady, tj. w zależności od sytuacji do organizacji związkowych lub pracowników. Inicjatywa w zakresie wyboru członków rady pracowników nie należy zatem do pracodawcy.

Pracodawcy, u których nie działają organizacje związkowe lub u których organizacje związkowe nie zawrą porozumienia w sprawie powołania i funkcjonowania rady pracowników, mają obowiązek powiadomić pracowników o prawie pracowników do wyboru rady pracowników i jej uprawnieniach. Informacje te powinny być przekazane w sposób przyjęty u danego pracodawcy (np. pocztą elektroniczną). Pracodawcy objęci ustawą po 23 marca 2008 r. powyższe informacje powinni przekazać do 23 lipca 2008 r. Ponadto do 23 września 2008 r. pracodawcy ci mają obowiązek zorganizowania wyborów członków rady pracowników, o ile grupa co najmniej 10 proc. pracowników zgłosi pisemny wniosek w tym zakresie. Zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o osiągnięciu stanu zatrudnienia warunkującego stosowanie ustawy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie powiadomić pracowników. Oznacza to, że jeśli uprawnione podmioty nie podejmą inicjatywy w zakresie wyboru członków rady pracowników, obowiązki pracodawcy ograniczają się do powiadomienia pracowników o ich prawie do wyboru rady pracowników oraz o uprawnieniach rady.

Jeśli rada pracowników powstanie, pracodawca będzie obowiązany przekazywać jej informacje, o których mowa w art. 13 ustawy. Dotyczą one m.in. działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy oraz stanu i struktury zatrudnienia W sprawach określonych w art. 14 ustawy pracodawca ma obowiązek prowadzenia konsultacji z radą.

Zgodnie z art. 19 ustawy, osoba, która narusza jej przepisy, m.in. nie organizuje wyborów rady pracowników lub nie przekazuje radzie informacji w sprawach określonych w ustawie, podlega karze ograniczenia wolności lub karze grzywny.

Agnieszka Lechman-Filipiak, radca prawny, Kancelaria Linklaters

AGNIESZKA LECHMAN-FILIPIAK

radca prawny, Kancelaria Linklaters

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »