reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Harmonogram ułatwia organizację pracy w firmie

Harmonogram ułatwia organizację pracy w firmie

Mimo że sporządzenie harmonogramów czasu pracy nie jest obowiązkiem pracodawcy, ich przygotowanie w przedsiębiorstwie, w którym pracownicy wykonują pracę zmianową, pracują w systemach równoważnego czasu pracy lub świadczą ją w niedziele i święta, jest nieodzownym elementem organizacji czasu pracy.

W harmonogramach pracy planowaniu podlegają nie tylko dni i godziny pracy pracownika, ale także dni wolne, z których powinien on korzystać z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, dni wolne udzielane w zamian za wykonywanie pracy w niedziele i święta oraz - w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w systemach równoważnego czasu pracy - dni wolne równoważące dłuższe wykonywanie pracy w dni robocze.

Harmonogramy pracy powinny być ustalane na okres rozliczeniowy, którym pracownik jest objęty, wykonując pracę w danym systemie czasu pracy. Liczba godzin i dni pracy zaplanowana dla pracownika musi bowiem odpowiadać wymiarowi czasu pracy obowiązującemu w danym okresie rozliczeniowym. Zasady tworzenia harmonogramu dla pracy zmianowej omówimy na przykładzie.

Planowanie pracy pracownika powinno następować w dobie rozumianej jako kolejne 24 godziny przypadające od pierwszej godziny pracy pracownika na danej zmianie. W tak rozumianej dobie przypadają:

  • godziny pracy pracownika (w naszym przykładzie dla pracownika A - 8 godzin pracy na I zmianie we wtorek, 1 kwietnia, w godzinach 6.00-14.00) oraz
  • przysługujący mu w każdej dobie co najmniej 11-godzinny okres odpoczynku.

Zaplanowanie pracy w kolejnym dniu faktycznie oznacza zaplanowanie pracy w kolejnej dobie, czyli w okresie 24 godzin następujących bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej doby (dla pracownika A - 8 godzin pracy na I zmianie w środę, 2 kwietnia, w godzinach 6.00-14.00).

Elementem organizacji czasu pracy są także dni wolne od pracy rozumiane jako kolejne 24 godziny wolne od pracy przypadające po zakończeniu doby, w której pracownik wykonywał pracę. W naszym przykładzie dla pracownika A:

  • dzień wolny za roboczą niedzielę, 6 kwietnia, obejmuje 24 godziny przypadające od godz. 6.00 w poniedziałek, 7 kwietnia, do godz. 6.00 we wtorek, 8 kwietnia,
  • dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy obejmuje 24 godziny przypadające od godz. 6.00 we wtorek, 8 kwietnia, do godz. 6.00 w środę, 9 kwietnia.

Kolejny dzień pracy mógłby zatem rozpoczynać się w środę, 9 kwietnia, o godz. 6.00. Jednak pracodawca zdecydował, że pracownik będzie wykonywał pracę na II zmianie, w godzinach 14.00-22.00. Taka decyzja oznacza przesunięcie na osi czasu na prawo początku środowej doby. Obejmie ona kolejne 24 godziny przypadające od godziny 14.00 w środę do godziny 14.00 w czwartek. Od tego momentu nastąpi zmiana 24-godzinnego cyklu, w którym następuje planowanie pracy pracownika, a także gwarantowanie mu dobowego okresu odpoczynku oraz dni wolnych. Cykl ten rozpoczynać się będzie o godzinie 14.00. Kolejna taka zmiana nastąpi w środę, 16 kwietnia. W tym dniu pracownik ma bowiem przejść z II na III zmianę i wykonywać pracę w godzinach 22.00-6.00. Zatem kolejne 24-godzinne cykle będą przypadać między godzinami 22.00 jednego dnia i 22.00 kolejnego dnia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama