| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Przedsiębiorca, który jednocześnie pracuje na zlecenie, nie może zdecydować, że będzie z niego opłacał składki zamiast z firmy.


Takie ograniczenie obowiązuje, poczynając od rozliczeń z ZUS za listopad 2005 r. Wprowadziła je ustawa z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 169, poz. 1412 z późn. zm.).


Nie uniknie opłacania składek z firmy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która jednocześnie pracuje na zlecenie, wybierając je jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń, jeśli opiewa ono na kwotę niższą niż minimum obowiązujące przedsiębiorców w rozliczeniach z ZUS.


Owo minimum to 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Zmienia się ono co trzy miesiące, od trzeciego miesiąca następnego kwartału. Od czerwca 2007 r. wynosi ono 1625,48 zł.


Jeszcze niższe limity obowiązują świeżo upieczonych przedsiębiorców, którzy korzystają z preferencji w opłacaniu składek. Polegają one na tym, że przez pierwsze dwa lata od uruchomienia firmy mogą oni opłacać składki od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (zamiast od 60 proc. przeciętnego). Taki przedsiębiorca nie ucieknie od płacenia składek z działalności, jeśli ze zlecenia osiąga mniej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2007 roku jest to kwota 280,80 zł.


Ograniczenie wyboru tytułu obowiązkowego oskładkowania odnosi się nie tylko do zlecenia, ale również umowy agencyjnej lub innych o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, a także współpracy przy wykonywaniu tych umów. W dalszej części artykułu do ich określenia będziemy posługiwać się terminem zlecenie.


Jeśli przychód ze zlecenia wyniesie co najmniej tyle, ile najniższa podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców (czyli 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia lub 30 proc. minimalnego), dopiero wtedy można zdecydować o opłacaniu składek ze zlecenia zamiast z działalności gospodarczej. Wówczas bowiem obowiązuje zasada, że płaci się je z tytułu, który powstał najwcześniej. Jednak ubezpieczony może dobrowolnie, na swój wniosek, podlegać ubezpieczeniom również z drugiego źródła i z niego też płacić ZUS. Może też zmienić tytuł do ubezpieczeń.


PRZYKŁAD

ROZLICZENIE NA DWA SPOSOBY

Jan Kowalski jest wspólnikiem spółki cywilnej. Jako przedsiębiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom i opłaca składki od podstawy nie niższej niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale (w rozliczeniach z ZUS od czerwca do sierpnia br. włącznie jest to 1625,48 zł). W czerwcu przedsiębiorca dodatkowo pracował na umowę zlecenie (której przedmiot nie był taki sam jak prowadzonej przez niego działalności). Jego wynagrodzenie wyniosło 2000 zł. W związku z tym, że podstawa wymiaru składek ze zlecenia była wyższa od podstawy, od której przedsiębiorca opłacał składki z firmy, mógł on podlegać ubezpieczeniom ZUS na dwa sposoby:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK